Technológie

Najväčší konkurent SpaceX zvládol najkritickejší test. Blue Origin hlási úspešné pristátie všetkých modulov

Spoločnosť Blue Origin, najväčší konkurent pre SpaceX, len pred niekoľkými hodinami úspešne vykonal najdôležitejšiu a najkritickejšiu skúšku svojej vesmírnej rakety. Blue Origin v americkom Texase vykonalo živý test oddeľovania kapsuly s posádkou od raketových boosterov a všetko prebehlo podľa očakávaní. Kapsula pre posádku po prvýkrát spustila svoje únikové rakety v správny moment, vďaka čomu sa kapsula dostala oveľa vyššie ako kedykoľvek predtým. Nejedná sa len o veľký krok vpred pre samotnú spoločnosť a šéfa spoločnosti Jeffa Bezosa, ale aj pre vesmírnu dopravu.

Raketa New Shepard zvládla všetky fázy na výbornú

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Včerajší test bol celkovo deviatym štartom pre spoločnosť Blue Origin a tretím pre raketu New Shepard. Štartová fáza rakety až po vypnutie motorov trvá približne dve a pol minúty. Po vypnutí motorov sa kapsula odpojí od boosterov a pokračuje ďalej vo svojej „misii“. Raketový pohonný systém sa vráti späť na Zem a s precíznosťou pristane opäť na svoje „nožičky“, podobne ako rakety od SpaceX. Kapsula po odpojení taktiež putovala opäť na Zem, no na svoje pristávanie použila klasické padáky, ktoré ju úspešne priniesli na povrch Zeme. Celá misia trvala približne 11 minút, počas ktorých dosiahla kapsula pre posádku maximálnu rýchlosť 3 600 km/h a výšku až 119 kilometrov.

Testovací manekýn dostal naozaj zabrať

Keďže sa jednalo o test, v kapsuli sa nachádzal iba manekýn, ktorý bude (dúfajme) v budúcich misiách nahradený astronautmi, poprípade vesmírnymi cestujúcimi. Spoločnosť Blue Origin ale bude musieť pri budúcich testoch o čosi zjemniť pristávaciu fázu. Manekýn bol v najhoršej fáze vystavený preťaženiu až 10G. Samozrejme, takáto dávka preťaženia na malý okamih, je pre astronautov alebo pilotov stíhačiek bežná, zvládnuteľná záležitosť, no pre bežných ľudí by to zrejme nedopadlo najlepšie.

Spoločnosť Blue Origin očakáva, že testy s ľudskou posádkou by sa mohli začať už koncom tohto roka. Pre komerčné lety avšak ešte nebol stanovený žiadny časový údaj. Komerčné lietanie do vesmíru s cestujúcimi tým pádom určite nepríde tak skoro, ako sme si predstavovali pred niekoľkými rokmi.

Zdroj: techcrunch.com, úvodný obrázok (Youtube – Blue Origin)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close