Najpresvedčivejší dôkaz, podporujúci teóriu veľkého tresku, sa nám podarilo objaviť úplnou náhodou

Ako sa vedci dozveteli o kozmickom mikrovlnnom pozadí?

titulka veľký tresk
Zdroj: flickr.com/pshutterbug (CC BY 2.0)

Kozmické mikrovlnné pozadie je jeden z kľúčových elementov, ktorý pomáha astronómom študovať vesmír okolo nás. Lenže čo presne je Kozmické mikrovlnné pozadie a ako presne vzniklo? Tejto téme sa venuje aj YouTube kanál Insane Curiosity.

Keď bola publikovaná Einsteinova teória všeobecnej relativity, sám Einstein predpokladal, že je vesmír nehybným miestom. Pozorovania ho však vyviedli z omylu a bol to belgický fyzik, Georges Lemaitre, ktorý v roku 1931 navrhol, že sa vesmír rozpína a ak by sme vedeli pretočiť hodiny, dostali by sme sa až do bodu jeho teoretického vzniku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lemaitreho teória bola nazvaná teóriou veľkého tresku astronómom Fredom Hoyleom v roku 1949, vo vysielaní rádia BBC. Teória veľkého tresku sa stala uznávanou a George Gamow, spolu s fyzikmi Alpherom a Hermanom predpovedali Radiáciu kozmického pozadia. Vo svojej práci tvrdili, že ak je teória veľkého tresku správna, potom by expanzia vesmíru zanechala nejaké stopy. Táto stopa by sa mala nachádzať v mikrovlnnej časti elektromagnetického spektra.

Títo vedci predpovedali kozmické mikrovlnné pozadie, ktoré je akousi „ozvenou“ veľkého tresku. Kozmické mikrovlnné pozadie však bolo objavené až v roku 1964 a to úplnou náhodou. Vedci Arno Penzias a Robert Wilson študovali rádiové emisie Mliečnej dráhy. Dvojica práve kalibrovala systém, keď zachytila šum na pozadí.

Náhodný objav

Spočiatku si mysleli, že ide o rušivý signál, preto sa snažili šum odstrániť. Signál však ostal bez zmeny, stále s rovnakou intenzitou. Išlo o zvláštny signál, ktorý akoby prichádzal zo všetkých smerov a nebol spojený so žiadnou hviezdou, galaxiou, či iným objektom. Podarilo sa im objaviť kozmické mikrovlnné žiarenie, ktoré bolo predpovedané trojicou vedcov pred 15 rokmi.

Kozmické mikrovlnné žiarenie je pozostatkom prvotných štádií vesmíru. Práve preto je pre vedcov toto žiarenie nesmierne dôležité. Ide totiž o najstaršie elektromagnetické žiarenie vo vesmíre. Podľa súčasných poznatkov mohlo pozadie vzniknúť v takzvanej epoche rekombinácie. Ide o obdobie, kedy sa vesmír ochladzoval po veľkom tresku. V tomto období sa protóny a elektróny spojili a vytvorili neutrálne atómy vodíka. Kozmické mikrovlnné pozadie sa považuje za najdôveryhodnejší dôkaz, potvrdzujúci teóriu veľkého tresku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre