SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Najprázdnejšie regióny vo vesmíre sú záhadnejšie, než sme si mysleli: Čo odhalil nový výskum?

Nazývajú sa kozmické prázdnoty a namiesto tisícov galaxií tam nájdete len zopár desiatok.

Komplexné modely vesmírnej evolúcie prezradili vedcom z Valencia University že vesmírne prázdnoty sú neustále dopĺňané hmotou z okolitého vesmíru, píše portál Phys.

Prázdnoty sú pomerne desivé regióny vo vesmíre, v ktorých nenájdete takmer nič. Jedna z nich je napríklad Pastierova prázdnota. Tá má priemer až 330-miliónov svetelných rokov. V tomto regióne by sa malo za normálnych okolností nájsť až 10-tisíc galaxií, no napočítali by ste ich tam len 60.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by sa naša Mliečna dráha nachádzala uprostred tohto regiónu, o existencii iných galaxií by sme sa dozvedeli až v 60. rokoch minulého storočia. Pre porovnanie, o prvej galaxii sme sa dozvedeli už v roku 1920. Zároveň by sa nám vesmír okolo javil černejší, než obyčajne.

Pastierova prázdnota
Pastierova prázdnota. Zdroj: bastianofthestars.com

Vedci predpokladajú, že vesmírne prázdnoty sú prastarými regiónmi, ktoré sa pomaly vyvíjali z menej hustých regiónov. Vzniknúť mali niekedy v ranných fázach vesmíru. V takomto prípade by sa prázdnoty postupom času rozširovali tým, že by strácali hmotu. Prázdnoty by expandovali do vesmíru a zároveň by odtláčali galaxie ďalej, čím by mohli vytvoriť kozmickú sieť a rôzne zoskupenia galaxií.

„Kozmické štruktúry sú najväčšími štruktúrami vo vesmíre. Poznatky o ich vzniku a evolúcii sú dôležité pre pochopenie celkovej štruktúry nášho vesmíru,“ vyjadrila sa Susanna Planelles, jedna z autoriek novej štúdie.

Nečakaný objav

Podľa jej slov bolo študovanie kozmických prázdnot vždy mimoriadne zložitou úlohou. Prázdnoty bývajú naozaj obrovské a nenájdete v nich veľa materiálu. Tých pár galaxií, ktoré v nich existujú sa mimoriadne ťažko objavujú. Vytvoriť simuláciu ale nie je o nič jednoduchší proces. Vo vedeckých prácach sa preto používa mimoriadne zjednodušený model.

„Výsledky našej práce sú naozaj nečakané a môžu mať výrazný dopad na to, ako chápeme vesmír okolo nás. Nielen z hľadiska veľkých štruktúr, ktoré sa v ňom formujú, ale aj na to, ako vznikajú galaxie,“ tvrdí Vincente Quilis, hlavný autor štúdie.

Výsledky štúdie s názvom Void Replenishment: How Voids Accrete Matter Over Cosmic History, otáčajú naruby všetko, čo sme o kozmických prázdnotách vedeli. Simulácie ukázali, že počas histórie vesmíru mohli pritiahnuť výrazné množstvo hmoty. Viac ako polovica hmoty, ktorá do prázdnoty vstúpi, sa v nej určitý čas zdrží. V akýkoľvek čas sa teda v prázdnotách nachádza plyn, ktorý sa do nich dostal z hustejších oblastí, nachádzajúcich sa všade okolo nej.

Čo je dôležité, tento výskum napáda zaužívaný model vzniku vesmírnych prázdnot. Tie po novom nemusia byť až tak „čistými“ regiónmi, ako si vedci doteraz mysleli. Simulácia, ktorá mala študovať tieto záhadné regióny vo vesmíre jasne ukázala na to, že hmota z okolitých, hustejších, regiónov, sa môže do týchto prázdnot „prelievať“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close