SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Najhlbšie miesto na zemi, Mariánska priekopa, je domovom tých najdesivejších organizmov

Je možné, aby život existoval aj v takých extrémnych podmienkach?

Mariánska priekopa je najhlbším miestom na Zemi. Toto miesto má hĺbku takmer 11 kilometrov (pozn. redakcie: 10 994) a je domovom tých najbizarnejších foriem života.

Ako môže na takom mieste existovať život? Objavenie živých organizmov na dne tejto neuveriteľne hlbokej priekopy zaskočil aj samotných výskumníkov, ktorí verili, že v takých podmienkach je existencia života nemožná, tvrdí YouTube kanál Ridddle. V roku 1957 sa sovietskemu plavidlu Vityaz (pozn. redakcie: Rytier) podarilo objaviť existenciu života v hĺbke okolo 7 km.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Postupom času sa objavilo čoraz viac dôkazov o tom, že život v extrémnych hĺbkach Mariánskej priekopy môže existovať a do dnešného dňa tam žijú formy života, ktoré neboli vedecky popísané. V roku 1960 sa dvojica objaviteľov, Don Walsh a Jacques Piccard odvážili zostúpiť na dno priekopy. Cestu absolvovali v ochrannom batyskafe, ktorý ich chránil pred obrovským tlakom, ktorému na dne čelili. Namerané hodnoty ukazovali, že na dne priekopy je tlak 108,6 MPa. Približne tisíckrát viac, ako atmosférický tlak na povrchu.

Zvláštny život na najhlbšom mieste Zeme

Na dne priekopy ostali len dvadsať minút no to bohato stačilo na to, aby videli, že aj na tomto mieste dokáže život existovať. Zaujímavejší, ako samotná cesta, je možno zápis v denníku Jacquesa Piccarda. Počas zostupu na dno priekopy videli cez priezor zvláštny svetielkujúci organizmus, ktorý mal tvar disku. Vedci nedokázali popísať, čo to je, no mali dojem, že sa to na nich pozeralo. Zvláštny objekt, alebo živočích, po chvíli zmizol v temnote a už sa viac neukázal. Nie je známe, na čo dvojica vedcov pri zostupe natrafila, no toto stretnutie je dôkazom, že v Mariánskej priekope môžu existovať živočíchy, ktoré sú nám neznáme.

V roku 1985 skúmala Mariánsku priekopu americká loď Glomar Challenger. Výskum vykonávali pomocou zariadenia, ktoré sa nazývalo Ježko. Toto zariadenie bolo do hlbín spustené na dlhom kábli. Netrvalo dlho a Ježko začal zaznamenávať zvláštne signály. Kábel, na ktorom bolo zariadenie pripevnené, sa začal naťahovať až na hranicu prasknutia. Vedci sa ho snažili vytiahnuť, no nedarilo sa im to, akoby niečo držalo zariadenie zo spodku. Po troch hodinách sa im zariadenie podarilo vytiahnuť a tím ostal v šoku. Na Ježkovi boli pozorovaná obrovské stopy po zuboch a niektoré z oceľových káblov boli vytrhnuté. Čo sa v hlbinách Mariánskej priekopy stalo, nie je známe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close