ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Najlepšie internetové prehliadača pre Android v roku 2020

5 alternatívnych prehliadačov ku Google Chrome, ktoré by nemali byť prehliadanými

Google Chrome je defaultne prednastavený internetový prehliadač v telefónoch s operačným systémom Android. V súčasnosti v prípade Android zariadení ide o najdominantnejší prehliadač, ktorý v podstate nemá relevantnú konkurenciu. Viď štatistiky nižšie od spoločnosti netsharemarket.net ku dnešnému dňu, ktoré odkrývajú 10 najpopulárnejších mobilných prehliadačov na trhu (pozn. redakcie: Safari je internetový prehliadač pre iOS).

Prehliadač Trhový podiel
Chrome 64.02%
Safari 25.63%
Samsung Browser 4.72%
QQ 1.24%
UC Browser 1.16%
Baidu 0.73%
Firefox 0.65%
Opera 0.59%
Yandex 0.43%
Android Browser 0.41%

To, že je Chrome dominantným však neznamená, že neexistujú alternatívne prehliadače. Niektoré z nich sú viac šikovnými a iné zas menej. Nižšie Vám preto prinášame prehľad vybraných prehliadačov, ktoré hoci nie sú tak populárnymi ako Chrome, tak aj napriek tomu vyčnievajú svojimi vlastnosťami alebo funkciami nad ostatnými.

Mozilla Firefox

Zatiaľ čo väčšina prehliadačov je založená na jadre Chromium, čo v praxi znamená, že väčšina prehliadačov využíva rovnakú technológiu načítanie obsahu, tak Firefox si razí svoju cestu. Mozilla totiž využíva „GeckoView“ engine, prostredníctvom ktorého načítava obsah stránok. Okrem iného prehliadač podporuje Tmavý režim, synchronizáciu s počítačovou verziou prehliadača, funkciu automatické predvypĺňania údajov vrátane podpory rozšírení. Hlavnou výhodou prehliadača však je, že vo zvýšenej miere dbá na súkromie používateľov prostredníctvom blokovanie viacerých sledovacích kódov.

Firefox for Android Beta
Firefox for Android Beta
Developer: Mozilla
Price: Free

DuckDuckGo

Pravdepodobne ten najjednoduchší internetový prehliadač na tomto zozname je DuckDuckGo. Ide o prehliadač, ktorý stavia svoju stratégiu na súkromí. Automaticky blokuje sledovacie nástroje vrátane reklamy, automaticky vymazáva cookies súbory a podobne. Nevýhodou však je, že nepodporuje synchronizáciu s PC, či vyhľadávania je menej prispôsobené (čo je výsledkom menšieho zbierania dát). Okrem iného treba povedať, že mnoho stránok blokuje prehliadače alebo rozšírenia, ktoré obmedzujú zobrazovanie reklamy.

DuckDuckGo Privacy Browser
DuckDuckGo Privacy Browser
Developer: DuckDuckGo
Price: Free

Samsung Internet

Samsung internet prehliadač je dostupný pre všetky Android zariadenia od roku 2017. Aktuálne ide o 2. najpopulárnejší prehliadač na Android platforme. Na rozdiel od Google využíva engine Blink, prostredníctvom ktorého zobrazuje obsah stránok. Ide zároveň o jeden z najrýchlejších prehliadačov dostupných na trhu. Najzaujímavejšou funkciou je však možnosť zapnutia Tmavého režimu, ktorý je následne aplikovaný aj na webové stránky.

Vivaldi

Za prehliadačom Vivali stojí pôvodný autor internetového prehliadača Opera (Jón S. von Tetzchner). Ide aktuálne o jeden z najmladších internetových prehliadačov dostupných na trhu. Zároveň sa pokladá ze jeden z rýchlejších prehliadačov, ktorý je mimochodom dostupný aj v desktopovej verzii. Nechýba ani podpora Tmavého režimu. Okrem iného prehliadač o sebe hovorí, že je jeden z najbezpečnejších prehliadačov.

Microsoft Edge

Nový Microsoft Edge je vcelku mladým prehliadačom, ktorý bol predstavený v úvode tohto roka. Beží na rovnakom engine ako Chrome, čo v praxi znamená, že je rýchlostne na tom približne rovnako. Ponúka však širšie možnosti synchronizácie s počítačom, preposielanie odkazov do počítačovej verzie prehliadača a podobne. Okrem iného ponúka aj bohaté možnosti ochrany súkromia vrátane blokovania sledovacích nástrojov.  Ponúka aj niekoľko dodatočných funkcií, napríklad prepnutie stránky do režime čítačky. Tu však treba dodať, že nezobrazuje korektne obrázky a ďalší vnorený obsah.

Aký internetový prehliadač používate v smarfóne Vy, alebo aký prehliadač nám chýba vo výbere? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close