APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Najlepšia funkcia prehliadača Microsoft Edge prechádza ďalším vylepšením. Ušetrí mnoho výkonu aj batérie

Funkcia tzv. sleeping tabs prechádza ďalším vylepšením. Vybrané karty bude možné uspať už doslova po minúte inaktivity.

Nová verzia internetového prehliadača Edge od spoločnosti Microsoft, ktorá je od základov postavená na jadre Chromium, prichádza s ďalšími zásadnými zmenami, ktoré ocení veľká časť používateľov. Do prehliadača sa už v minulosti dostala skvelá funkcia tzv. sleeping tabs, ktorá uspávaním kariet v prehliadači výrazne šetrila batériu a výkon zariadenia. Najnovšie vylepšenie však túto funkcionalitu posúva na ešte vyššiu úroveň, informuje zahraničný portál Techradar.com.

Otvorené stovky okien v prehliadači? Pre Edge žiadny problém

Funkcia spiacich kariet v prehliadači Edge má podľa Microsoftu už v prvotnej verzii spotrebovávať až o 37% menej energie a až o 32% pamäte. V praxi tak ide o značné ušetrenie batérie a výkonu, čo používatelia ocenia najmä v prípade, že na svojich zariadeniach mávajú pootvárané desiatky či stovky kariet. Uspávanie jednotlivých okien prebieha automaticky, pričom ku uspaniu dochádza po 2 hodinách inaktivity. Najnovšia funkcionalita v rámci spiacich kariet však umožní ešte väčšie šetrenie energie a batérie.

V najnovšej verzii v Dev kanáli, čiže v kanáli určenom primárne pre developerov a ranných testerov, sa objavila možnosť skrátenia doby vyžadovanej na uspanie neaktívnych kariet. Najnovšie je totižto karty možné uspať už po 1 minúte, pričom čas je variabilní a používatelia si môžu zvoliť takmer akýkoľvek interval. Skrátenie času potrebného na uspatie kariet na radovo minúty však vo výsledku znamená ďalšie ušetrenie výkonu a batérie. Najväčšie vylepšenie však opäť zaznamenajú najmä používatelia používajúci desiatky, či stovky kariet v prehliadači naraz.

Stručný prehľad o ušetrenej pamäti

Po boku vylepšení funkcie sleeping tabs však Microsoft priniesol aj podpornú funkciu, ktorá dáva používateľom rýchly prehľad o tom, koľko energie a výkonu dokážu ušetriť pri využívaní funkcie spiacich kariet. Ušetrené množstvo pamäte dokážu používatelia zistiť jednoduchým posunutím myši na uspatú kartu v prehliadači. Po posunutú kurzoru sa otvorí malá bublina informujú o spomínaných údajoch.

Spoločnosť Microsoft už v minulosti po boku prvej verzie sleeping tabs predstavila aj ďalšie funkcie na zlepšenie spotreby batérie a menšie zaťaženie pamäte. Jedná sa o funkcie ako performance mode a startup boost, ktoré majú za úlohu najmä zrýchliť chod a zapínanie samotného prehliadača. Doposiaľ sa však tieto funkcie nedostali z testovacích kanálov a bežní používatelia si na ne musia ešte chvíľu počkať.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close