SpravodajstvoVeda a výskum

Nájdete na nových záberoch rover Perseverance? Sonda TGO priniesla zábery z obežnej dráhy

Sonda TGO zachytila oblasť kráteru Jezero, kde pristál aj rover Perseverance.

Okolo roveru Perseverance bolo v posledných dňoch veľké haló. Sledovať ste mohli priamy prenos s pristávania a neskôr americká NASA zverejnila aj prvé fotografie, či dramatické zábery z pristávania. Následne sa roveru podarilo zachytiť prvú nahrávku zvuku z inej planéty. Objavil sa aj ďalší fascinujúci záber, tentokrát zo sondy TGO (pozn. redakcie: Trace Gas Orbiter), ktorá je spoluprácou Európskej vesmírnej agentúry a ruskej agentúry Roscosmos, píše portál Science Alert.

Sonda TGO sa zameriava na skúmanie kompozície marťanskej atmosféry. Bližšie pátra po stopách metánu, či iných plynov, ktoré by mohli byť výsledkom geologickej, či biologickej aktivity. Tento projekt je súčasťou väčšieho výskumu, ktorý chce odhaliť, či bol, alebo ešte stále je, na Marse život. Sonde TGO sa z obežnej dráhy podarilo odfotiť región, kde pristál rover Perseverance, ale našli aj padák, tepelný štít a iné prvky, ktoré sa s misiou spájajú. Fotografiu zachytil systém CaSSIS (pozn. redakcie: Colour and Stereo Surface Imaging System).

Nájdite rover Perseverance

Na prvom obrázku toho možno veľa neuvidíte, ale všetky moduly, ktoré TGO objavilo sú na obrázku reprezentované tmavými, alebo svetlými pixelmi. Druhý obrázok je oveľa detailnejší a môžete na ňom jednotlivé časti rozpoznať. Pristávací stupeň rakety, ale aj tepelný štít sa nachádzajú v blízkosti kráterov a môžete ich na obrázku vidieť ako tmavé bodky. Na druhú stranu padák a zadná škrupina sú jasne bielymi bodkami v ľavej časti obrázka.

Perseverance
Zdroj: ESA

Sonda zachytila aj samotný rover Perseverance, no ten je na obrázku naozaj slabo viditeľný. Avšak v tomto regióne strávi nasledujúce dva roky (pozn. redakcie: Misia bude s najväčšou pravdepodobnosťou predĺžená), kde bude hľadať stopy mikrobiálneho života. Vedci z NASA vybrali výborné miesto, pretože kráter Jezero býval kedysi jazerom a riečnou deltou. Ak sa na Marse nachádzajú stopy života, je veľká šanca, že ich rover Perseverance objaví práve tam.

Perseverance
Zdroj: ESA

Perseverance bude taktiež zbierať vzorky, ktoré sa o pár rokov dostanú ku nám domov. NASA totiž plánuje v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou ďalšiu historickú misiu. Tá vyšle na povrch Marsu ďalší rover, ktorý zozbiera vzorky z roveru Perseverance. Následne sa vynesie na obežnú dráhu, kde ho zoberie modul a následne vyrazia späť k Zemi.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close