Najdetailnejší pohľad na naše Slnko? Táto fotografia sa skladá zo 150-tisíc jednotlivých záberov

Astrofotograf Andrew McCarthy prináša "svoj najdetailnejší záber našej hviezdy".

Zdroj: Instagram(cosmic_background)

Ako vyzerá povrch Slnka, našej najbližšej hviezdy? Pozrieť sa naň môžete na fotografii astrofotografa Andrewa McCarthyho. Tvrdí, že je to jeho najdetailnejší záber našej hviezdy, píše portál Daily Mail.

Výsledná fotografia sa skladá zo 150-tisíc jednotlivých záberov, ktoré fotograf pospájal dokopy. Množstvo fotografií umožnilo umelcovi zachytiť naozaj jemné detaily, ktoré sa na povrchu najbližšej hviezdy nachádzajú. Všimnúť si môžete predovšetkým drobné krátery, či ohnivé vlnky, ktoré zo Slnka vychádzajú. Na povrchu Slnka sa zároveň vytvára solárna erupcia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Solárne erupcie sú masívne explózie v atmosfére nášho Slnka. Energia výbuchu sa rovná približne miliarde megaton. Slnečná erupcia sa môže do okolitého vesmíru šíriť rýchlosťou až milión km/h. Vzniká ako reakcia slnečnej atmosféry na náhly, rýchly proces vyžiarenia energie. Predpokladá sa, že je táto energia magnetického pôvodu. Solárne erupcie súvisia s aktívnymi oblasťami Slnka a množstvo z nich sa nachádza v okolí slnečných škvŕn.

Najdetailnejší záber nášho Slnka
Zdroj: Instagram(cosmic_background)

Výsledná fotografia má 300 megapixelov, čo je desaťnásobok rozlíšenia bežnej fotografie. Bližšie zábery povrchu odhaľujú víry a vzorce, pripomínajúce perie. Fotografii nechýbajú ani záhadné solárne škvrny.

Solárne škvrny sa nachádzajú v atmosfére slnka a majú nepravidelný kruhový tvar. Menšie škvrny existujú len niekoľko hodín, no tie väčšie prežijú až pár mesiacov. Miesto, kde vznikajú a ich počet závisí od slnečného cyklu. Ak sa Slnko nachádza v solárnom minime, škvrny sa takmer nevyskytujú. Počas obdobia solárneho maxima je ich počet výrazne vyšší.

„V štádiu spracovania fotografie nemám predstavu, ako bude výsledná fotografia vyzerať. Keď som sa pozrel na výsledný záber, vedel som, že táto fotografia je naozaj špeciálna,“ vysvetľuje McCarthy.

Najdetailnejší záber nášho Slnka
Zdroj: Instagram(cosmic_background)

Fotiť Slnko nie je nudné

Fotograf tvrdí, že fotografovať Slnko je preňho vzrušujúci proces, pretože sa líši od fotografovania iných kozmických objektov. Prácu porovnáva k foteniu Mesiaca. Zábery našej prirodzenej družice sú podľa jeho slov skôr dôkazom toho, aká jasná je obloha.

„Fotiť Slnko nie je nikdy nudné,“ dodáva McCarthy.

Na zhotovenie fotografie využil umelec špeciálne upravený teleskop. Zachytil niekoľko záberov našej hviezdy, ktoré následne pospájal dokopy. To mu umožnilo vytvoriť jeden záber, ktorý je neuveriteľne detailný.

Najdetailnejší záber nášho Slnka
Zdroj: Instagram(cosmic_background)

Slnko leží v strede Slnečnej sústavy a je takmer perfektnou guľou plazmy. Priemer má 1.39-miliónov km a hmotnosť 330-tisíc násobok hmotnosti Zeme. Naše Slnko sa skladá z vodíka, hélia, kyslíku, uhlíku, neónu a železa. Typom sa naša hviezda radí do hlavnej postupnosti, medzi hviezdy typu G. Niekedy sa tieto hviezdy označujú aj ako žlté trpaslíky.

Naša hviezda vznikla z obrovského molekulárneho oblaku. Hmota sa začala postupne nabaľovať na seba, kým nevznikla hviezda. Zo zvyšnej hmoty, ktorú Slnko nepohltilo, vznikli planéty a všetko ostatné, čo sa v Slnečnej sústave nachádza.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre