Nájdeme ho v bežných potravinách: Toto sladidlo vedie k šíreniu agresívnych baktérií

Štúdia z roku 2018 naznačuje, že schválenie zdanlivo neškodného sladidla spôsobilo epidémie týchto baktérií

Trehalóza je druh sladidla, ktoré môže spôsobiť vážne zdravotné problémy
Zdroj: YouTube(MonkeySee)

Trehalóza je druh cukru, ktorý môžeme nájsť v proteínových tyčinkách, alebo žuvačkách. Práve na túto zdanlivo neškodnú látku by ste si mali dať pozor, varuje nová štúdia. Môže totiž viesť k zdravotným problémom.

Štúdia bola vypracovaná v roku 2018 a vedcom sa podarilo nájsť prepojenie trehalózy s rozšírením dvoch druhov baktérií z druhu Clostridium difficile, píše portál Science Alert. Konzumácia potravín, ktoré obsahujú tento druh cukru môže viesť k hnačke, zápalu hrubého čreva, zlyhaniu orgánov až k smrti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto baktérie sú podľa vedcov odolné voči antibiotikám. V posledných rokoch sa začali objavovať čoraz častejšie a ich rozmach je prepojený práve s príchodom trehalózy. Trehalózu schválili v roku 2000 ako pridané sladidlo do niekoľkých rôznych jedál. Nájsť ju môžete v sushi, zelenine, ale aj rôznych zmrzlinách. Tri roky na to začali doktori hlásiť vypuknutie baktérií Clostridium difficile.

Čeľade baktérií, s ktorými sa doktori stretávajú nesú označenie RT027 a RT078. Momentálne vedci priznávajú, že za ich prepuknutím sa môže ukrývať niekoľko faktorov, avšak sú presvedčení, že trehalóza je hlavný spúšťač. Keď sa pozreli bližšie na genóm týchto čeľadí, zistili, že môžu efektívne získavať energiu z malého množstva tohto sladidla.

Vďaka ich stavbe potrebujú tieto druhy na prežitie tisíckrát menej trehalózy, než iné čeľade baktérie Clostridium difficile.

Trehalóza je druh sladidla, ktoré môže spôsobiť vážne zdravotné problémy
Štruktúra trehalózy. Zdroj: Wikimedia

Čo zistil výskum?

Vedci pre potreby výskumu podali myšiam druh RT027. Neskôr sa ukázalo, že skupina myší, ktorá dostala malú dávku trehalózy mala vyššiu úmrtnosť. Zistili, že baktéria sa v tele myši nepremnožila, no kvôli cukru vyprodukovala viac jedovatých toxínov.

Ďalší pokus zahrňoval testy na tekutinách, ktoré možno nájsť v ľudskom zažívacom trakte. Ani v tomto prípade však neboli výsledky pozitívne. RT027 sa dokázala rozmnožiť z malého množstva trehalózy, zatiaľ čo iné druhy baktérie to nedokázali.

Prepojenie medzi cukrom a vzostupom baktérie ešte nedokázali stopercentne potvrdiť. Vedci si všimli, že keď schválili tento druh cukru ako prídavnú látku, začalo sa objavovať viac prípadov baktérie. To je samo o sebe silná stopa, avšak vedci potrebujú viac dôkazov.

„Tieto druhy baktérií existovali v ľuďoch roky a nikdy sa nestalo, že by nejak výrazne prepukli. V osemdesiatych rokoch boli nevýrazné, no po roku 2000 začali vznikať epidémie,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, James Collins.

Cieľom novej štúdie je varovať, hoci vedci zatiaľ nechcú robiť unáhlené závery. Dodávajú, že je dôležité si uvedomiť, že aj neškodný cukor, ktorý môžu ľudia konzumovať, môže vyvolať neočakávané reakcie. Ak sa potvrdia nálezy vedcov, ich práca bude varovaním pre rôzne prídavné látky, ktoré môžu viesť k závažným zdravotným problémom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre