SpravodajstvoVeda a výskum

Najbližší meteorický roj nazvaný „Eta Aquaridy“ budeme môcť vidieť už dnes večer

Naša planéta prejde cez pozostatky, ktoré ostali po Halleyho kométe

Minulý týždeň sme mali šancu vidieť vrchol meteorického roju Lyridy. Pozorovatelia mali možnosť vidieť až 20 meteorov za hodinu, pričom  najlepšie sa tento jav dal pozorovať na severnej pologuli.

Tento jav sa spája so známou Halleyho kométou. Zem už čoskoro prejde najhrubšou časťou dlhého chvosta kométy a tento jav sa u nás prejaví v podobe meteorického roja. Samotná Halleyho kométa bola naposledy videná na našej oblohe v roku 1986 a okolo nás prejde raz za 76 rokov. Po sebe však zanechala čiastočky skál, ktoré sú na oblohe viditeľné od 19. apríla do 28. mája, píše o tom sciencealert.com. Úlomkami skál, ktoré zanechala Halleyho kométa prejdeme aj v októbri, kedy budeme svedkami meteorického roja Orionidy.

Kedy však budeme môcť pozorovať najbližší meteorický roj? Vrcholiť by mal medzi 18-21 hodinou, 5. mája, teda v priebehu dnešného dňa. Nevýhodou je, že vonku bude v tej dobe ešte dostatok svetla, v neskorších hodinách a v noci by však malo byť možné pozorovať padajúce hviezdy aj naďalej. Mesiac bude v tomto čase v splne, no niektoré meteory budú jasné natoľko, aby ho dokázali prežiariť.

Kozmické divadlo

Meteorický roj, ktorý budeme mať možnosť už čoskoro pozorovať, sa nazýva rojom Eta Aquaridy a pomenovaný je podľa súhvezdia vodnár, ktoré môžeme u nás pozorovať nad ránom, nad východným horizontom. Zaujímavosťou je, že ak by sme spojili dráhy meteorov, dostali by sme sa až k tomuto súhvezdiu.

Okrem Mesiaca budú na oblohe žiariť aj tri jasné planéty, Jupiter, Saturn a Mars. Tie sa nachádzajú hneď vedľa už spomínaného súhvezdia. Pre najlepší zážitok sa treba dostať mimo svetiel mesta, upozorňujeme však, aby ste dbali na svoje zdravie.

„V tme budete mať možnosť vidieť Mliečnu dráhu, ako sa rozťahuje naprieč celou oblohou. Budete vidieť aj tri naše planéty, Jupiter, Saturn a Mars a ak budete mať šťastie, uvidíte jasný meteor, ako preletí srdcom našej galaxie. Bude to naozaj krásny večer,“ vyjadril sa amatérsky astronóm Ian Musgrave.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close