fbpx
Spravodajstvo

Nad Tureckom bola pozorovaná ohnivá guľa. Pravdepodobne išlo o pád meteoritu. Pozrite si video!

27. mája sa na nočnej oblohe nad Tureckom objavil pozoruhodný úkaz

27. mája večer mohli obyvatelia severného Turecka vidieť pozoruhodnú svetelnú šou. Videá na sociálnych médiách ukazujú pravdepodobne meteorit, ktorý sa prehnal oblohou predtým, než vo vzduchu explodoval.

Turecký webový portál Daily Sabah uvádza, že „svetelná guľa“ bola pozorovaná v niekoľkých provinciách, okolo 20:30 miestneho času. Videá, ktoré boli uverejnené na Twitteri zachytávajú úkaz z provincií Erzincan a Trabzon. Videá zachytávajú celú udalosť z niekoľkých uhlov a možno si všimnúť, že objekt explodoval v značnej výške. Zatiaľ ale nebolo potvrdené, či išlo o meteorit. Tureckí experti však poznamenali, že podobný úkaz sedí na pád meteoritu (pozn. redakcie: v prípade, ak Vám nejde prehrať video nižšie, tak si ho otvorte na stránkach Twitteru).

Väčšina meteoritov, ktoré sa dostanú do zemskej atmosféry v nej aj zhoria a na povrch sa nedostanú. Predpokladá sa, že zemskú atmosféru zasiahnu denne až milióny meteorov, či mikrometeorov. Tieto objekty majú veľkosť len zrnka piesku, či hrášku a zhoria skôr, než si všimneme že existujú. Väčších meteorov je oveľa menej, no každý rok si môžeme pár všimnúť. Tieto meteory sa väčšinou premenia na „ohnivú guľu na oblohe“, aká sa dala pozorovať aj v Turecku.

Pomerne bežný jav

Databáza americkej vesmírnej agentúry NASA zaznamenala od roku 1988 až 822 podobných prípadov. V priemere by sme tak mohli pozorovať 25 prípadov za rok, ktoré sú rovnomerne roztrúsené po celej Zemeguli. Keďže väčšinu nášho povrchu tvorí voda, v nej skončí okolo 71% všetkých prípadov.

Vedci si nie sú úplne istí, čo môže za explóziu meteoritov na oblohe. Domnievajú sa, že za to môže hrúbka našej atmosféry. Keď totižto padá kus vesmírnej skaly na zem, tlak vzduchu pred ním narastá. Podľa modelov tento vzduch prenikne do pórov, či prasklín v meteorite, následkom čoho narastá tlak aj vo vnútri objektu. Následkom tohto tlaku potom skala exploduje vo vzduchu a na zem dopadnú menšie úlomky skál.

Vedci momentálne čakajú na potvrdenie, či bola ohnivá guľa nad Tureckom naozaj meteorit, zatiaľ všetky dôkazy naznačujú že áno.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close