Nad Huaweiom sa „zhlukujú mračná“. Po problémoch s procesormi musia riešiť ďalšie vážne problémy

Čínska spoločnosť si doposiaľ poradila s americkými sankciami hravo, no najnovšie to pre ňu vôbec nevyzerá dobre

Huawei sankcie USA
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore), koláž Vosveteit.sk

S nie moc potešujúcimi správami o spoločnosti Huawei sa v posledných dňoch akoby roztrhlo vrece. Ku nedávnej predpovedi úpadku spoločnosti v budúcom roku sa najnovšie pridávajú aj naozaj zlé správy týkajúce sa viacerých kľúčových dodávateľov spoločnosti Huawei, ktorí už údajne ukončili dodávky svojich komponentov. Kroky niektorých dodávateľov sú iba reakciou na obmedzenia Spojených štátov amerických, ktoré ešte v minulom roku zaradili spoločnosť Huawei na tzv. Entity list, informuje zahraničný portál Gizmochina odvolávajúci sa na viaceré čínske zdroje.

Po procesoroch nasledujú zobrazovacie panely

Po nedávnych problémoch s dodávaním procesorov pre budúce smartfóny práve od spoločnosti Huawei sa na zakázaný zoznam dostávajú ďalšie dve kategórie komponentov, ktoré sú pre smartfóny jednoznačne kľúčové. Prvou kategóriou sú zobrazovacie panely, v normálnom reči displeje, ktoré doposiaľ dodávali spoločnosť Samsung Display a LG Display. Podľa najnovších informácií však už obaja dodávatelia ukončili dodávky pre spoločnosť Huawei, čo určite nie sú potešujúce správy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V ohrození aj dodávky kľúčových polovodičov

Druhou ohrozenou kategóriou komponentov sú polovodiče, ktoré sú súčasťou smartfónov. Na mysli máme polovodiče ako pamäte, či rôzne súčastí modemov, či už hovoríme o Wi-Fi, LTE, alebo 5G modemoch. Tieto kľúčové komponenty doposiaľ dodávali dvaja významní dodávatelia – Samsung Electronics a SK Hynix, no najnovšie správy naznačujú že ich dodávky budú čoskoro zastavené.

Alternatív pre dodávanie displejov je niekoľko

Spoločnosť Huawei už, logicky, pracuje na nadviazaní nových vzťahov s dodávateľmi, pričom sa pošuškáva o spojení so spoločnosťou Visionox. Ďalšími adeptmi na spoluprácu sú aj menej známe spoločnosti ako Tianma, CSOT (Chinese Star), či BOE. Všetci títo výrobcovia sú však alternatívnymi dodávateľmi pre displeje, pričom náhradu za dodávateľov polovodičov ešte Huawei údajne nemá. Situáciu chce vyriešiť vlastným vývojovým strediskom určeným práve pre vývoj polovodičov, no je otázne, či to spoločnosť dokáže dotiahnuť do úspešného konca v tak krátkom časovom období.

Prečo sa zákaz rozšíril aj na ďalšie komponenty?

Zákaz dodávania procesorov od amerických výrobcov, poprípade od výrobcov využívajúcich americké technológie je pomerne čerstvá záležitosť, no väčšina z nás si myslela, že ide o posledné zásadné obmedzenie zo strany Spojených štátov amerických. Podľa najnovších správ to ale vyzerá tak, že toto obmedzenie v sebe skrýva aj obmedzenie dodávania ďalších komponentov, ktoré v sebe vo väčšine prípadov využívajú polovodiče priamo od amerických výrobcov, poprípade sú vyrábané americkými technológiami. Pre Huawei to teda rozhodne nie sú dobré správy a vyriešenie tejto situácie bude ozaj náročné.

Zdroj: biz.chosun.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre