AutáSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Nabitie batérií elektromobilov za 10 minút? Jeden z popredných vedcov z brandže prichádza s vlastným riešením

Pred niekoľkými rokmi čisté sci-fi a onedlho možná realita? Vedci prichádzajú so zásadným vylepšením v oblasti nabíjania autobatérií.

Plné nabitie elektromobilu v priebehu niekoľkých minút je aj v dnešnej dobe nepredstaviteľný úspech, od ktorého sme stále vzdialení na míle ďaleko. Najnovšie vedecké poznatky nám však zrejme dávajú ako takú nádej na lepšiu budúcnosť z hľadiska rýchlosti nabíjania takýchto typov bateriek.

Skrátenie doby nabíjania na 10 minút

Jeden z popredných vedcov z tejto brandže, ktorý sa zaoberá vývojom nových technológií v batériovom segmente je doktor Rachid Yazami. Rodák z Maroka pred takmer 40 rokmi prišiel s vynálezom v podobe grafitovej anódy, ktorá je dodnes používaná v lítium-iónových batériách. Tentokrát však prichádza s ďalším revolučným riešením, ktoré by mohlo tromfnúť všetky „esá“ Elona Muska.

V rozhovore pre The Register totižto Rachid Yazami odhalil, že vyvinul technológiu, ktorá dokáže nabiť elektromobily v priebehu 10 minút. Základom je technológia označená ako „nelineárna voltametria (NLV)“, ktorá je zároveň patentovaná samým Rachidom Yazamim.

„Vyvinuli sme novú technológiu, ktorá je najrýchlejšou technológiou nabíjania batérií na svete. Nedávno sme dokončili nabíjanie batérie s vysokou hustotou za desať minút. Ak to porovnáte s Teslou, ktorá to zvládne za 70 minút, sme sedemkrát rýchlejší,“ uviedol v rozhovore pre The Register.

Nelineárna voltametria je v skratke technológia regulujúca napätie v batérii na rôznych úrovniach. Jednotlivé úrovne si je možné predstaviť ako schodíky, na ktorých je udržiavané konštantné napätie až po dosiahnutie ďalšieho schodíku. Po jeho dosiahnutí je na rade ďalší schod s ešte vyšším napätím, ktoré je potrebné pre jeho dosiahnutie. Touto netradičnou metódou sa však výrazne skracuje doba nabíjania jednotlivých článkov, čiže v konečnom dôsledku aj celej batérie.

Nové technológie uvidíme v praxi už v najbližších rokoch

Pochopiteľne, Rachid Yazami nie je jediným vedcom a vývojárom, ktorý sa venuje značnému zníženiu času potrebného na nabitie batérií. Ako sme už naznačili vyššie, s týmto problémom už dlhodobo zápasí samotný Elon Musk a jeho automobilka Tesla, ako i ďalší výrobcovia elektromobilov. Aj najnovšie vyjadrenia práve Rachida Yazamiho, no i nedávne predstavenie zásadných vylepšení v oblasti batérií, ktoré prezentovala práve Tesla, môžu naznačovať už pomerne skorý príchod batérií novej generácie, ktoré by sa z hľadiska doby nabíjania mohli vyrovnať bežným automobilom.

Zdroj: Neowin

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close