Nabíjanie prostredníctvom vzduchu je takmer na dosah. Má to však malý háčik

Zdroj: vlastný

Vedci z Disney Research majú v pláne zmeniť bezdrôtové nabíjanie, pre ktoré sú dnes typické malé vzdialenosti  medzi samotným nabíjacím zariadením a tým nabíjaním. Ich technológie nesie názov Quasistatic cavity resonance (QSCR), pre tých menej zdatných v oblasti technológií, v preklade to znamená kvázistické magnetické pole. Nabíjanie týmto spôsobom by malo fungovať na princípe „Hot spotov“, teda staníc, ktoré by vyžarovala potrebnú energiu na nabitie zariadenia. Inými slovami, predstaviť si to môžete ako Wi-Fi, ktoré sa šíri vzduchom.

Vedcom sa podarilo tento proces nabíjania zariadení demonštrovať aj v praxi, kde vytvorili priestor o veľkosti 4,8m x 4,8m a v strede miestnosti umiestnili špeciálne upravenú trubicu s kondenzátory. Jej úlohou ako už asi tušíte bolo šírenie elektromagnetickej štruktúry (1,32MHz), ktorá mala na svedomí nabíjanie zariadení vybavených technológiou bezdrôtového nabíjania. Účinnosť tohto procesu bol však rôzna, od 40% do 95%, v závislosti od polohy. Tento proces pritom nepoškodzoval biologické štruktúry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Avšak aj tento proces nabíjania má ešte nejaký ten háčik, miestnosť bola totiž vyhotovená z hliníkových stien.

V každom prípade tento spôsob nabíjania zariadení za aktuálnych podmienok je dnes vhodný skôr pre priemyselné využitie ako pre domácnosti. Na druhej strane treba však dodať, že aj v tejto oblasti je technologický posun viditeľný a napreduje každým dňom vpred, a možno čo nevidieť, sa podarí optimalizovať nabíjanie „vzduchom“ aj pre využitie v domácnostiach.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre