Spravodajstvo

Na Ukrajine pripojili jadrovú elektráreň k internetu, aby ju mohli využívať na ťažbu kryptomien

Na Ukrajine pripojili jadrovú elektráreň k internetu, aby ju mohli využívať za účelom ťažby digitálnym mien.

Ukrajinská bezpečnostná služba našla v  priestoroch jadrovej elektrárne externé zariadenia, ktoré boli využívané na ťažbu digitálneho zlata. Stalo sa tak 10. júla, informoval o tom portál internetua.com.

Na ťažbu digitálnych mien vo všeobecnosti potrebujete silný počítač, ktorý spotrebúva výrazne viac elektriny, ako ten klasický. Nuž, a  kde by ste jej našli viac ako v jadrovej elektrárni? Asi nikde. Portál píše, že, v rámci kontroly elektrárne našli v jednej z kancelárii umiestnené neautorizované zariadenie „SE NAEK Energoatom“ a rôzne počítačové vybavenie, ako napríklad šesť grafických kariet Radeon RX 470, dve stúpačky (predlžovacie káble, ktoré sa používajú na pripojenie ďalších grafických kariet k základnej doske, štyri napájacie zdroje, a podobne, ktoré boli pripojené na internet.

Potencionálna hrozba

„Ako sme sa dozvedeli, zamestnanci vyšetrovacieho oddelenia Ukrajinskej bezpečnostnej služby v oblasti Nikolaevu vyšetrujú trestné konanie podľa informácií, ktoré predstavitelia Juho-ukrajinskej jadrovej elektrárne v obmedzených priestoroch stanice neoprávnene umiestnili počítačové vybavenie s prístupom na internet…“

Problémom by nebol ani tak neoprávnený odber elektriny, ale to, že vďaka zavedeniu nových počítačov do uzavretej siete elektrárne vytvorili potencionálne riziko jej napadnutia hackermi či inými útočníkmi.

V  ten istý deň boli vykonané prehliadky aj v priestoroch využívaných vojenskými jednotkami. Výsledkom hľadania bolo nájdenie a zaistenie 16 grafických kariet, systémovej jednotky s inventárnym číslom vojenskej jednotky, siedmich pevných diskov, dvoch pevných diskov, jednotky USB flash a routeru. Zamestnanci Bezpečnostnej ukrajinskej služby okrem toho našli a zaistili prevodník mediálnych médií CTC, optické káble a sieťové káble, ktoré by sa teoreticky nemali nachádzať v týchto miestnostiach v iných priestoroch SU UES.

Via Techbyte.sk

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close