SpravodajstvoVeda a výskum

Na palubu ISS poputuje ruská herečka: Aká bude jej úloha?

Ruská agentúra Roscosmos sa spojila s moskovskou televíziou a prinášajú zaujímavý projekt.

15. mája bude zvolená jedna ruská herečka, ktorá poputuje na vesmírnu stanicu a zvezie sa na pripravovanom lete Sojuz MS-19, píše portál Spacenews. Šéf ruskej vesmírnej agentúry, Roscosmos, Dmitrij Rogozin tvrdí, že sa bude vyberať spomedzi štyroch finalistiek.

Tento neobvyklý vesmírny let je prepojený s natáčaním ruského filmu Vyzov. Film bol oznámený minulý november a ide o prepojenie moskovskej televíznej stanice s vesmírnou agentúrou Roscosmos. Minulý november sa zároveň začalo s otvoreným kastingom, ktorého cieľom bolo nájsť vhodné herečky. Mohlo ísť o profesionálky, alebo amatérky, no hlavným bol záujem spolupracovať.

V marci agentúra Roscosmos, spolu s televíznym kanálom oznámili, že dostali viac ako 3-tisíc žiadostí. Z nich vybrali zoznam 20 herečiek, ktoré poslali do výcvikového strediska pre kozmonautov. Tam budú podrobené zdravotným, psychologickým, ale aj fyzickým testom. Cieľom bude zistiť, ktoré herečky zvládnu cestu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Výber herečky

V apríli Rogozin potvrdil, že režisér filmu, Klim Shipenko, testy splnil a môže cestovať na vesmírnu stanicu. Ďalším krokom bude vybrať vhodnú herečku, ktorá poputuje do vesmíru s režisérom a kozmonautom Antonom Shkaplerovom.  Finálny výber herečky necháva Rogozin na režisérovi.

„Chápem, že na konci dňa si musí sám režisér vybrať, s kým bude spolupracovať a s kým nie. Dôležité pre nás je dať režisérovi vedieť, ktoré z herečiek sú pripravené na to letieť do vesmíru,“ vyjadril sa Rogozin.

Rogozin zároveň potvrdzuje, že herečku, ale aj jej náhradu, zvolí režisérov kreatívny tím v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. Ide o nevšedný projekt, ktorý v sebe zahŕňa veľa rizík. Existuje množstvo vecí, ktoré sa môžu pokaziť, či už pri štarte, pobyte vo vesmíre, alebo návrate na Zem. Zaujímavé bude sledovať, akým spôsobom bude vystavaná zmluva so zvolenou herečkou.

Let misie Sojuz MS-19 by mal podľa dostupných informácií odštartovať 20. septembra. Filmový štáb a herečka na palube vesmírnej stanice strávia 12 dní a následne sa vrátia späť na Zem, na palube misie Sojuz MS-18.

Zároveň sa bude schvaľovať aj posádka nasledujúcej misie Sojuz MS-20. Predpokladá sa, že na palube by mal byť ruský kozmonaut Alexander Misurkin, austrálska pilotka Johanna Maislinger a japonský zabávač Yumi Matsutoya. V tomto prípade ide rovnako o neobvyklú posádku. Misia Sojuz MS-20 by mala odštartovať v decembri.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close