Na oblohe môžete nájsť novú hviezdu: Objekt možno pozorovať pomocou ďalekohľadu

Ametérsky astronóm objavil v súhezdí Cassiopeia "novú hviezdu".

mliecna draha hviezdy
Zdroj: Pexels.com (Neale LaSalle/ilustračný obrázok)

Japonskí amatérsky astronóm, Yuji Nakamura, objavil 18. marca zvláštny objekt v súhvezdí Cassiopeia, píše portál Astronomy.com.

Objavu sa okamžite chytili výskumníci z univerzity Kyoto, ktorý chceli zistiť o aký objekt ide. Použili na to takmer štvormetrový teleskop Seimei, pomocou ktorého získali spektrálnu analýzu objektu. Podarilo sa im zistiť že objekt, ktorý označili ako PNV J23244760+6111140 je klasickou novou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o výron hmoty z bieleho trpaslíka, ktorý „kradne“ hmotu hviezde, obiehajúcej v jeho blízkosti. Keď hmota z druhej hviezdy dopadne na bieleho trpaslíka, vznikne termonukleárna reakcia, ktorú možno vidieť naprieč vesmírom. Z nášho pohľadu to vyzerá tak, akoby sa na oblohe zjavila nová hviezda a z toho pochádza aj pomenovanie Nova. Nova totiž v latinčine znamená nový.

Podarilo sa im zistiť, že nova žiari jasnejšie. V deň jej objavu, 18. marca, žiarila v magnitúde 9.6. Za pár hodín sa rozjasnila na hodnotu 9.1 a deň na to sa rozjasnila ešte viac, na hodnotu 7.8. Výskumníci tvrdia, že je objekt tak jasný, aby ho bolo možné pozorovať pomocou ďalekohľadu.

Nová hviezda na oblohe

Cassiopeia patrí medzi najvýraznejšie súhvezdia oblohy. Päť najjasnejších hviezd tvorí na oblohe obraz širšieho písmena W. Toto súhvezdie môžete podľa portálu Wikipedia objaviť na opačnej strane oblohy, od súhvezdia Veľkej medvedice. Súhvezdie možno pozorovať celoročne. Najvyššie na oblohe je v lete nadránom a na jeseň večer. V zime nadránom je zase najnižšie a ak by ste ho chceli pozorovať v túto dobu, nájdete ho nízko na oblohe, po západe Slnka.

Nova by sa mala nachádzať kúsok pod poslednou hviezdou súhvezdia, Caph. Ak by ste sa rozhodli pátrať po tomto úkaze, nižšie nájdete mapu oblohy so súhvezdím, pomocou ktorej sa môžete orientovať. Astronomické objekty na oblohe, ako napríklad súhvezdia, sú dôležitou časťou ľudskej kultúry a môžu sa s nimi spájať aj prastaré príbehy, ktoré vysvetľujú to, ako vyzerali, alebo vyzerajú.

Príkladom môžu byť Plejády, hviezdokopa v súhvezdí Býk. Inak sa táto hviezdokopa nazýva aj Sedem sestier a astronómovia len nedávno prišli na to, ako sa môžu Plejády spájať s najstarším príbehom ľudstva. 

Nová hviezda na oblohe
Zdroj: astronomynow.com

Je ale ťažké povedať, ako dlho budeme môcť tento úkaz na oblohe pozorovať a či bude ešte jasnejší. Novy ale spravidla netrvajú veľmi dlho. Ich správanie je však nepredvídateľné a preto ich vedci začínajú sledovať takmer okamžite od ich objavu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre