Na obežnú dráhu sa dostala obrovská „diskoguľa“. Pozorovať ju môžete aj voľným okom

Zdroj: thehumanitystar.com

Spoločnosť Rocket Lab, ktorá bola založená už v roku 2006, len prednedávnom uskutočnila v poradí už druhý úspešný test revolučnej rakety s označením Electron. Tá ma za sebou nie len úspešný výstup na obežnú dráhu a vypustenie 3 satelitov, ale zároveň je prvou raketou, ktorá bola odpálená z Nového Zélandu. Spoločne s 3 satelitmi niesla ale aj jeden „špeciálny“ náklad. Takmer 17 metrov vysoká raketa s názvom Still Testing vyniesla na obežnú dráhu aj prvú vesmírnu „diskoguľu“.

Skulptúra s názvom Humanity Star bola vytvorená samotným generálnym riaditeľom spoločnosti, Petrom Beckom. Jedná sa o polygonálnu guľu z uhlíkových vlákien, na ktorej povrchu sa nachádza 65 panelov, ktoré počas jej točenia odrážajú slnečné lúče. Keďže sa jedná o guľu s priemerom niečo cez 1 meter, môžeme ju pozorovať aj priamo zo Zeme, dokonca aj voľným okom. Spoločnosť vraví, že ide o „najjasnejší objekt na nočnej oblohe“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jej význam je oveľa hlbší

Humanity Star bola po prvých hodinách označená za veľkú diskoguľu, no samotný riaditeľ spoločnosti toto prirovnanie považuje za irelevantné. Humanity Star má podľa neho oveľa hlbší význam. Jej cieľom je to, aby si ľudia uvedomili, že sme maličkým zrnkom vo vesmíre a tak ako nebude Humanity Star vo vesmíre večne, tak isto raz pominie ľudstvo a naša planéta. Riaditeľ v rozhovore ale aj tak pripustil, že čisto prakticky, sa naozaj jedná o veľkú zrkadlovú guľu.

Okolo Zeme preletí každých 90 minút

Ľudská hviezda by mala obletieť Zem každých 90 minút a po oblohe putuje 27-krát väčšou rýchlosťou, ako je rýchlosť zvuku. Na obežnej dráhe by sa mala udržať zhruba 9 mesiacov. Gravitácia Zeme by ju mala časom pritiahnuť o čosi bližšie a následne zhorí v atmosfére. Jej plánované putovanie po oblohe a presný nákres, kedy a odkiaľ bude viditeľná, nájdete na samotnej stránke thehumanitystar.com.

Na internete si našiel aj pár odporcov

Celý projekt si našiel množstvo priaznivcov, no samozrejme, našli sa aj ľudia s iným názorom. Niektorí ľudia považujú Humanity Star za úplne bezpredmetný objekt, ktorý „na obežnej dráhe nemá čo hľadať. Narušuje a poškodzuje nočnú oblohu a náš pohľad na vesmír, „ napísal v Tweete astronóm David Kipping. „Pohľad na Mesiac a planéty na nočnej oblohe vyvoláva podobné pocity úžasu – prečo teda potrebujeme túto umelú diskoguľu na obežnej dráhe? „ Reagoval planetárny vedec Meg Schwamb.

Riaditeľ spoločnosti Rocket Lab na tieto poznámky reagoval celkom stručne, „Humanity Star sa len na pár sekúnd objaví na oblohe. Počas týchto pár sekúnd odrazí slnečné lúče na zemský povrch, vďaka čomu vytvorí mierny záblesk svetla, “ reagoval. „Je navrhnutá tak, aby sa jednalo o naozaj krátke záblesky.“

Čo hovoríte na novú Ľudskú hviezdu Vy? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (thehumanitystar.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre