Na obežnej dráhe došlo v marci k tesnej zrážke dvoch konkurenčných satelitov: Môžeme podobným situáciám predchádzať?

Na obežnej dráhe našej Zeme sa už nachádza naozaj veľké množstvo objektov a ďalšie budú pribúdať.

starlink
Zdroj: YouTube.com

Dve spoločnosti OneWeb a SpaceX sa momentálne pokúšajú o vypustenie tisícov satelitov na obežnú dráhu, píše portál Universe Today.

V marci nastala situácia, kedy došlo takmer ku kolízii satelitov týchto dvoch konkurenčných spoločností. Vyhýbacie manévre boli úspešné, no môže sa situácia zopakovať aj v budúcnosti? Spoločnosti SpaceX sa už podarilo dostať na obežnú dráhu viac ako tisíc satelitov Starlink. Satelity budú slúžiť ako globálna internetová sieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Konkurentom SpaceX je spoločnosť OneWeb, ktorá vyniesla do vesmíru 146 satelitov. Samozrejme že nejde o jediné dve spoločnosti, ktoré plánujú do vesmíru vypúšťať svoje satelity. Vesmír je síce obrovské miesto, no priestor na obežnej dráhe je obmedzený. Už teraz sa na orbite Zeme nachádza obrovské množstvo satelitov a tisíce ďalších sa na obežnú dráhu len dostalo. Situáciám, kedy dôjde k tesnému minutiu satelitov, sa nedá vyhnúť. 30. marca varovali vesmírne sily Spojených štátov obe spoločnosti, že môže dôjsť k potenciálnej zrážke.

Riziko kolízie

Varovanie prišlo len 5 dní po štarte 36 satelitov spoločnosti OneWeb. Konštelácia týchto satelitov síce obieha vo väčšej výške ako Starlink no aby sa tam dostali, musia pretnúť obežné dráhy. Vesmírne sily varovali, že satelity oboch spoločností preletia popri sebe vo vzdialenosti len 57 metrov. Vzhľadom na to, že objekty na obežnej dráhe cestujú obrovskými rýchlosťami, ide o naozaj malú vzdialenosť.  Vesmírne sily zároveň uviedli, že šanca na zrážku bola v tomto prípade vypočítaná na 1.3%

Spoločnosť SpaceX tvrdí, že satelity Starlink majú úhybný systém, ktorý funguje na princípe umelej inteligencie. Zvláštnosť v tejto situácii je to, že SpaceX údajne systém vypla a umožnila spoločnosti OneWeb, aby vykonala núdzový manéver. Spoločnosť SpaceX sa k tomu nevyjadrila.

„Táto udalosť je dobrým príkladom toho, ako sa majú satelitný operátori chovať. Obe spoločnosti sa medzi sebou spojili, zdieľali informácie a vzhľadom na to, že neexistujú žiadne globálne regulácie, bolo ich správanie priam ukážkové,“ vyjadrila sa Diana McKissock z Vesmírnych síl Spojených štátov.

Tesná zrážka satelitov podnietila k žiadostiam o väčšiu transparentnosť zodpovednosť a všeobecnú koordináciu všetkých aktivít, ktoré sa dejú na obežnej dráhe. Momentálne neexistuje žiadny zákon, ktorý by spoločnosti nútil premiestniť svoje satelity v prípade hroziacej zrážky. Jedinou motiváciou spoločností je pokúsiť sa zachrániť technológiu, ktorá bola pravdepodobne veľmi nákladná. Napriek tomu je dobré, že ku žiadnej zrážke nakoniec nedošlo. Momentálne je pohotovosť najlepšou prevenciou pred vesmírnymi kolíziami. Ak sa v budúcnosti rozhodnú ísť do vesmíru aj ďalšie spoločnosti, so svojimi masívnymi projektmi, zavedenie základných pravidiel bude nevyhnutnosťou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre