Na Mesiaci sa chystá ambiciózny projekt. Do jedného z kráterov plánuje NASA postaviť rádiový teleskop

Ten by nám umožnil preskúmať oblasti vesmíru, ktoré sa zo Zeme pozorovať nedajú

Mesiac
Zdroj: NASA

NASA práve rozdala nové kolo grantov, ktoré poskytnú finančnú podporu viacerým projektom. Medzi ne sa radí aj ambiciózny plán vtesnať kilometrový rádiový teleskop dovnútra mesačného krátera. Píše portál sciencealert.com

Ide o projekt The Lunar Crater Radio Telescope (pozn. redakcie: LCRT) ktorý bude schopný zachytiť frekvencie a vlnové dĺžky, ktoré sa zo Zeme, vďaka ionosfére alebo iným rádiovým šumom zachytiť nedajú. Ak by sa LCRT stalo realitou, čomu peniaze z grantu dopomôžu, bol by to najväčší rádiový teleskop v celej Slnečnej sústave.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„LCRT by umožnilo nepredstaviteľné objavy v oblasti kozmológie. Umožnil by nám totiž pozorovať ranný vesmír vo vlnovom pásme 10-50m. Ide o frekvenciu 6-30 MHz a toto vlnové pásmo zatiaľ nebolo preskúmané,“ Vyjadril sa technik NASA, Saptarshi Bandyopadhyay.

Výstavba teleskopu

Podľa plánov by mali mesačné rovere naťahať vo vnútri krátera dráty s dĺžkou 1 km. Čo sa týka samotného krátera, ten by mohol mať priemer až 5 km. Prijímač v strede krátera by dokončil celý systém. Celý proces by bol automatizovaný, bez potreby ľudskej asistencie. To znamená jednoduchší transport materiálov zo Zeme a výrazne zníži náklady na realizáciu celého projektu.

Mesiac
Zdroj: sciencealert.com/ Saptarshi Bandyopadhyay

Je nutné podotknúť, že projekt je vo veľmi skorej fáze vývoja a tím, stojaci za ním, nemá jasno, ktorý kráter by mali použiť. Najväčším rádiovým teleskopom u nás na Zemi je 500 m teleskop FAST (pozn. redakcie: Five-hundred metre Aperture Spherical Telescope). Ak by sa myšlienka lunárneho teleskopu stala realitou, znamenalo by to dvakrát tak veľký nástroj, ktorý nám navyše umožní vidieť do ešte neprebádaných kútov vesmíru.

Na obežnej dráhe Zeme sa nachádza momentálne toľko satelitov, že počúvať vesmír z povrchu je čoraz ťažšie. Prácou v nižších frekvenciách by nám lunárny teleskop dokázal povedať viac o prvých dňoch nášho vesmíru. Čína a Holandsko už na povrchu Mesiaca majú svoje teleskopy, no ide o oveľa menšie prístroje. Pomocou satelitov posielajú dáta naspäť na Zem, čo je metóda, ktorú bude musieť použiť aj LCRT, ak sa stane niekedy realitou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre