SpravodajstvoVeda a výskum

Na Marse sa nachádza kráter, ktorý je úplne dutý. V budúcnosti môže mať pre nás veľký význam

Vedci tvrdia, že ide o pozostatok dávnej sopečnej aktivity

Mars je celkom divoké, no nepochybne zázračné miesto. Fotografia, ktorá bola uverejnená na vedeckom blogu americkej vesmírnej agentúry NASA je toho dokonalým príkladom. Na nej môžeme vidieť fotografiu niečoho, čo sa tvári ako hora, ibaže je kompletne dutá.

Nejde o žiaden banícky experiment. To, čo môžete vidieť na obrázku je lávová trubica, ktorá je produktom pradávnej sopečnej aktivity pod povrchom červenej planéty. Tento úkaz môžeme vidieť na západnom úbočí štítového vulkánu Pavonis Mons. Okolie tohto regiónu nám taktiež ukazuje niekoľko dych berúcich záberov.

Záber na titulnej fotografii zhotovila sonda Mars HiRise ešte v roku 2011. Fotografia upútala pozornosť vedcov, pretože bola neobyčajná. Bližšie pozorovanie ukázalo, že ide o otvor do lávovej trubice, nachádzajúcej sa nižšie. Ide o dutý priestor preto, lebo niekedy tekutá láva stuhne na povrchu, zatiaľ čo tok pod povrchom stále pokračuje. Následne sa dokáže tekutá, vriaca láva odplaviť preč, nechávajúc za sebou lávové rúry.

Mars
Zdroj: NASA

Fascinujúce jaskyne

Postupom času sa môže strop prepadnúť a otvor do týchto chodieb ostane odhalený. Analýza ukázala, že kráter na fotografii je široký asi 35 metrov. Zrúcaniny, ktoré vidíte vo vnútri „kráteru“ ležia v hĺbke 28 metrov. Digitálne mapovanie umožnilo vedcom vypočítať obsah materiálu, ktorý sa vo vnútri môže nachádzať. Trosky prepadliny tak podľa výpočtov môžu mať najmenej 62 metrov. Znamená to, že priepasť, predtým než sa stena prepadla, bola hlboká 90 metrov.

Lávové trubice majú ešte jednu zaujímavú vlastnosť. Chránia pred radiáciou, ktorá bombarduje povrch Marsu. Znamená to, že by mohli byť dobrým miestom, kde založiť podzemnú základňu. Taktiež to znamená, že ak chceme pokračovať v hľadaní života na Marse, mali by sme sa pozrieť aj do týchto trubíc.

„Diery, akou je aj táto sú ideálnym miestom, pretože interiér trubice je relatívne chránený pred tvrdými podmienkami na povrchu Marsu. Vďaka tomu sú dobrými kandidátmi pre výskyt života,“ píše sa na blogu NASA.

Zem
Zdroj: US Geological Survey

Je tu ešte jedna záhada. Lávové trubice u nás na Zemi vyzerajú tak, ako sú znázornené na obrázku vyššie. To, prečo má Mars kužeľovitý kráter je stále pre vedcov záhadou.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky