SpravodajstvoVeda a výskum

Na Marse mohlo byť v minulosti menej kyslíku ako dnes: Odkiaľ sa nabral?

Doktorand z Hong Kongu sa dopracoval k zaujímavým výsledkom.

Skúmať Mars je niekedy naozaj veľmi náročné. Vedci môžu pozorovať javy, ktoré nemôžu správne interpretovať, lebo nedokážu vykonať vedecké experimenty priamo na mieste. Používajú však metódu, kedy v laboratóriu vytvoria priestor, v ktorom môžu dané javy simulovať. Následne svoje výsledky porovnajú s tým, čo mohli vidieť priamo na planéte, píše portál Universe Today.

Presne túto metódu použil aj doktorand Jiacheng Liu z University of Hong Kong. Pomocou svojich pokusov sa dopracoval k výsledku, že Mars v minulosti nemal v atmosfére veľké množstvo kyslíka. Dnes môžu vedci kyslík pozorovať v oveľa väčšom množstve a vedci sa pýtajú, odkiaľ mohol kyslík prísť. Jedna z možných odpovedí je život schopný fotosyntézy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jeho výskum ukázal, že staré horniny, ktoré sa na Marse nachádzajú, mohli byť ovplyvnené atmosférou, ktorá sa na planéte nachádzala pred miliardami rokov. Jeho výsledky naznačujú, že horniny boli ovplyvnené prostredím, ktoré neobsahovalo veľa kyslíku. Túto informáciu prepája s podmienkami na Zemi, ktoré existovali veľmi dávno. Liu tvrdí, že nízke hodnoty kyslíka môžu byť pre obe planéty spoločné. Pred 2.5-miliardami rokov sa ale zemská atmosféra okysličila. Vedci veria, že za to mohli mnohobunkové organizmy, ktoré vďaka fotosyntéze dodali atmosfére kyslík.

Život na Marse?

Vedci však nevedia odpovedať na to, prečo je dnes v atmosfére Marsu viac kyslíku, ako v minulosti. Jednou z teórií je, že dávno, keď bol Mars teplejší a nachádzala sa na ňom voda, tak sa mohol na planéte zrodiť život, ktorý okysličil atmosféru. Vedci sú však opatrní s touto teóriou, hlavne kvôli nedostatku priamych dôkazov. Ide o teóriu, ktorá by priniesla odpoveď na to, či môže život vzniknúť aj na iných miestach vo vesmíre a práve preto potrebujú vedci čo najpresvedčivejšie dôkazy, ktoré by viedli k jasnej odpovedi.

Momentálne sa na Marse nachádza aj rover Perseverance, ktorý bude hľadať dôkazy života v kráteri Jezero. Tento kráter mal byť podľa vedcov kedysi riečnou deltou a ak sa niekde nachádza život, je možné, že ho Perseverance nájde práve tam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close