BezpečnosťSpravodajstvo

Na internete boli dostupné dáta o 7-miliónoch používateľov služieb spoločnosti Adobe. Patríte medzi nich aj Vy?

Údaje o miliónoch používateľov služieb Adobe boli verejne dostupné bez dodatočnej ochrany. Môžu byť zneužité napríklad za Phishing útokmi.

Spoločnosť Adobe sa aktuálne trápi s  problémami spojenými s možným únikom citlivých dát o používateľoch vybraných služieb spoločnosti. Bob Diachenko v spolupráci s bezpečnostnou firmou Compartech zaoberajúcou sa kyberbezpečnosťou poukazuje na únik citlivých údajov o viac ako 7,5 milióna používateľov z populárnej služby Creative Cloud. Údaje boli dostupné pre každého pričom neboli chránené žiadnym heslom, píše portál AndroidAuthority.com.

7,5 milióna účtov

Portál ďalej píše, že našťastie sa nedostali na verejnosť údaje ako sú heslá používateľov či platobné údaje. Druhým dychom však  dodáva, že dostupné bolo kvantum osobných údajov. Napríklad dátum vytvorenia účtu, produkty ktoré využívali používatelia, ID používateľov, krajina ich pôvodu, stav platieb či čas posledného prihlásania.

adobe unik dat
Zdroj: comparitech.com

Spoločnosť Comparitech, ktorá stojí za odhalením bezpečnostnej diery hovorí, že hoci údaje nepatria do kategórie „najcitlivejších“, ale môžu byť zneužite za účelom vysoko cielených pishing útokov (pozn. redakcie: Phishing je činnosť, pri ktorej sa podvodník snaží pomocou návnady v elektronickej komunikácii vylákať a neoprávnene získať od používateľov osobné údaje ako sú prihlasovacie údaje, údaje ku kreditným kartám a podobne).

adobe unik dat_2
Zdroj: comparitech.com

Diachenko o  problémoch informoval spoločnosť 19. októbra, teda necelý týždeň dozadu. Spoločnosť na toto upozornenie reagovalo skutočne promptne, odstránila ho ešte v tom istom dni. Nie je však nateraz známe ako dlho bola databáza takto prístupná a ani to, kto sa k nej mohol dostať. Používatelia služieb spoločnosti Adobe by si mali preto dávať pozor na podozrivé e-maily, ktoré tvrdia, že sú odoslané samotnou spoločnosťou.

Čo je to Adobe Creative Cloud?

Služba Adobe Creative Cloud je služba predplatného, ktorá dáva používateľov prístup k  populárnym produktom spoločnosti ako sú Adobe, Photoshop, Lightroom, Illustrator a ďalšie. Službu ponúka od roku 2013, kedy jednorazový poplatok bol nahradený licenčnými poplatkami.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close