Na eBay kúpite skutočne čokoľvek. Aj počítač s tajnými dokumentami nemeckej vlády

Bezpečnostná spoločnosť pomocou platformy eBay kúpila počítač „Roda“, ktorý patril nemeckým ozbrojeným silám. Je plný citlivých údajov.

firma kupila na ebay notebook nemeckej armady
Zdroj: gdata.de, Vosveteit.sk

Na internete sa dá kúpiť skutočne čokoľvek. Od potravín, až po počítač s tajnými dokumentami. Portál hackread.com upozorňuje skutočne na kuriózny prípad.

Na platforme eBay sa podarilo kúpiť spoločnosti G Data počítač za 90€, nešlo však o „bežný počítač“, ale o vládny, ktorý v procese likvidácie nebol zničený a dostal sa von. Spoločnosť kúpila tento počítač len pred niekoľkými dňami, konkrétne 16. marca.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o počítač s názvom „Roda“ a nejde skutočne o žiadne herné zariadenie. Vybavený je 128MB pamäťou RAM, procesorom Intel Pentium III a operačným systémom Windows 2000. Výnimočný však je tým, že obsahuje citlivé údaje vrátane vojenských tajných informácií.

Notebook Roda s citlivymi udajmi
Zdroj: gdata.de

Zistilo sa, že pochádza z Nemeckej armády Bundeswehr. Okrem toho, je na ňom nainštalovaný program MODIS, ktorý obsahoval používateľa „GUEST“, teda hosť. Po zadaní rovnakého hesla „Guest“, sa podarilo spoločnosti G Data prihlásiť do notebooku. Novému majiteľovi notebooku už nestálo nič v ceste, aby našiel napríklad podrobnosti protiraketovom systéme známym ako LeFlaSys Ozelot, jeho schémach, údržbe a prevádzke. Okrem toho, na každom dokumente v jeho hlavičke bola poznámka „VS grade: only for official use“, teda VS stupeň: iba na úradne použitie.

Protiletecka obrana Ozelot
Zdroj: gdata.de

Nemecké ministerstvo sa k vzniknutej situácii vyjadrilo slovam:

„Všetky staré počítače pre LeFlaSys (pozn. redakcie: protiraketový systém) boli vyradené a zlikvidované s tým, že bolo zariadené, aby došlo k vymazaniu alebo znehodnoteniu existujúcich úložných médií. Dá sa predpokladať, že pri používaní predmetného počítača došlo k chybe, “ uviedla hovorkyňa ministerstva obrany.

Chráňte si svoje dáta, aby neboli zneužité

Podľa nedávnych štúdií, na ktoré poukazuje portál, ľudia pri predaji svojich zariadení častokrát zabúdajú alebo sú ľahostajní (?) k dátam uloženým v smartfóne. Univerzita v Hertfordshire (Anglicko) urobila v roku 2018 zaujímavý prieskum. Kúpila prostredníctvom platformy eBay 100 používaných mobilných telefónov, z ktorých až 17% obsahovalo osobné údaje predchádzajúceho vlastníka.

Povedzme si úprimne, každý z nás má v smartfóne aj údaje, ktoré nepatria do rúk cudzích ľudí. Či už sú to fotografie, videá, poznámky, prístupy k sociálnym sieťam, bankovým účtom a podobne. Preto pri opätovnom predaji zariadenia je najmenej čo môžete spraviť, úplne odstrániť všetkých údajov  a spraviť továrenský reštart zariadenia. V ideálnom prípade sa odporúča, urobiť továrenský reštart smartfónu s odstránením súborov, jeho následným zaplnením nepotrebným obsahom (napr. filmy) a následným odstránením tohto obsahu. Dôvod, prečo sa to odporúča urobiť je, že sťažíte tak teoretický prístup k už vymazaným dátam prostredníctvom profesionálnych súborov na obnovu dát.

Zdroj: G-Data

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre