Spravodajstvo

Na Darknete sa objavili vakcíny proti COVID-19 za stovky €. Odborníci varujú pred ich nákupom!

Kaspersky varuje pred vakcínami dostupnými prostredníctvom Darknetu. Môžu byť život ohrozujúce!

Aktuálna pandémia spôsobená ochorením COVID-19 poznačila životy mnohých z nás pričom málokde nájdeme rodiny, ktoré neboli touto pandémiou nijako zasiahnuté. A to nie len v našich končinách, ale na celom svete. Vykúpenie z tejto nepriaznivej situácie, ktorá lomcuje viacerými regiónmi sveta, odborníci vidia vo vakcínach. Tie by nám mali vdýchnuť nový vietor do plachiet v boji s touto zákernou chorobou.

Zatiaľ čo väčšina krajín sveta vrátane ten našej sa naháňa po vakcínach a pripravuje politiky, aby boli distribuované tým najzraniteľnejším čo najrýchlejšie, tak na darknete sa rozvíja čierny trh. Upozorňujú na to analytici zo spoločnosti Kaspersky.

Na darknete sú už dostupné vakcíny. Ich kvalita je otázna

Darknet je odvrátenou stranou internetu, ktorá nie je bežne indexovanou internetovými vyhľadávačmi. Rovnako treba povedať, že dostať sa do tejto časti internetu, nie je tak jednoduché. Väčšinou je k tomu potrebný špeciálny prístup, napríklad špeciálne upravený internetový prehliadač. Ide však o priestor, kde veľa slušných ľudí nenájdete, hoci aj tí sú tam prítomnými, sú však v menšine.

Kaspersky počas skúmania 15-čiernych trhov narazil na rôzne kampane ponúkajúce vakcíny značiek Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, a Moderna. Cena týchto vakcín boli rôznymi. Najčastejšie sa pohybovali v rozpätí od 250$ do 1 200$. Priemerná cena za dávku bola však na úrovni okolo 500$.

„Ceny za dávku sa pohybujú od 250 do 1 200 dolárov, v priemere okolo 500 dolárov. Ďalšia analýza ukázala, že po zverejnení efektívnosti spoločností Moderna’s a Pfizer sa významne zvýšili ceny, rovnako ako počet inzerátov. Predajcovia pochádzajú predovšetkým z Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie a USA. Na komunikácia využívajú aplikácie na šifrované zasielanie správ, ako sú Wickr a Telegram. Predajcovia prevažne požadujú platby vo forme bitcoinu, až na výnimky, ktoré akceptujú inú kryptomenu. To sťažuje sledovanie platieb a chráni anonymitu predajcov.“ píšu analytici z Kaspersky.

Kaspersky ďalej píše, že mnohí predajcovia uskutočnili už viac ako 100 predajov pričom sa nájdu aj takí, ktorí majú okolo 500 predajov.

vakciny darkent
Zdroj: Kaspersky

Podvod, alebo nie? Ponúkané „vakcíny“ môžu obsahovať doslova hocičo

Analytici dodávajú, že nie je známa informácia koľko takto predávaných vakcín reálne distribuuje aj účinný liek. Kaspersky dodáva, že našli viacero pozitívnych reakcií od nakupujúcich. Druhým dychom však hovorí, sú tieto reakcie od skutočných ľudí, alebo boli vytvorené za účelom zvýšenia dôveryhodnosti? Na tieto otázky sa bohužiaľ nedá odpovedať.

coronavirus-vaccines-darknet-screen-3
Zdroj: Kaspersky

Zároveň však dodávajú, že malá fľaštička naplnená „niečím“ môže obsahovať doslova hocičo. Rovnako dodávajú, že súčasné kampane na očkovanie hovoria o rôznych podmienkach skladovania týchto liekov, ktoré sa od vakcíny ku vakcíne líšia. Napríklad dávky vakcín od Pfizer a BioNTech sa musia udržiavať pri teplote -70 stupňov Celzia, čo je oveľa chladnejšie, ako dokáže vygenerovať priemerná mraznička. V inom prípade môže dôjsť k  ich poškodeniu. Samozrejme, dostupné sú aj iné vakcíny, ktoré si vyžadujú iné podmienky uskladnenia, či prepravy, aby bola zachovaná ich účinnosť.

V každom prípade ide o čierny trh a zdvihnutý varovaný prst, že spolu s týmto druhom nákupu sa môžu vyskytnúť aj neželané problémy. Rovnako treba povedať, že nikto si nemôže byť istý, že po prevode bitcoinov skutočne dostane človek to, čo si objednal, natož skutočnú dávku vakcíny, ktorá bola správne uložená a je bezpečné si ju vziať. Preto bezpečnostní analytici odporúčajú, aby sa používatelia tejto forme nákupu vyhýbali veľkým oblúkom.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close