Excel návodySpravodajstvo

NÁVOD | Na čo slúži FUNKCIA IF v Exceli

Funkcia IF (IF=AK), jedna za najpoužívanejších funkcionalít vo exceli ktorá je pre mnohých veľkým strašiakom, ale nemusí byť.  Jednoznačne môžeme o nej povedať, že patrí do kategórie logických funkcií, resp. tiež známych ako Podmienkových funkcií.

Funkcia IF plní 3 základné úlohy resp. tri príkazy – AK, TAK a INAK.

Vstupné argumenty funkcie IF v Exceli

Logický _test, prvý príkaz IF ako „AK“ plní úlohu testovania, inými slovami zisťuje či je podmienka pravdivá alebo nie. Výsledkom tohto zsiťovania je hodnota True (pravda) alebo False (chyba / nepravda).

Hodnota _IF je True (pravda), tak výraz znázorňuje čo sa má stať.

Hodnota_IF nepravda je tretí riadok, tak tak isto v tomto prípade ako v predošlom znázorňuje hodnotu čo sa má stať – avšak musí byť nastavený riadok False.

Vyskúšajme si teraz Funkciu IF spolu

Nižšie na obrázkoch môžete vidieť znázornený príklad, keď poznáme výrobný plán počtu kusov výrobkovú, ktoré mali byť zhotovené za pracovný týždeň. Prostredníctvom funkcie IF zistíme, či je plán splnený alebo nesplnený.

Ako to urobiť?

Rozmýšľame v troch krokovAK (Logical test) je počet plánovaných vyrobených kusov, ktorý musí byť  väčší alebo rovný ako realita, TAK (IF True) plán je splnený, INAK (IF False) je nesplnený.

Spôsob ako funkciu IF zadáme do obrázkov vidíme nižšie.

funkcia if priklad_2

funkcia if priklad

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Redakcia

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Ak ťa bavia témy technológií a vedy, tak si možno tým správnym kandidátom, aby si sa stal redaktorom nášho portálu. Napíš nám krátku ukážku textu ako píšeš a pošli ju na [email protected] My sa ti ozveme späť
Close
Close