Spravodajstvo

Na čo sa upriamiť pri televízore ešte pred jeho kúpou?

Technické parametre, pokrokové funkcie či technológie od výmyslu sveta. Ponuka televízorov sa neustále mení a novšie modely nahrádzajú ich vynovenejšie verzie. Bežný štandard televízora už dávno mnohým nevyhovuje, a preto sa rozhodnú pre jeho náhradu. Kto sa však má vyznať vo všetkých tých údajoch?

Vyberať si televízor podľa veľkosti uhlopriečky či rozlíšenia obrazovky určite nepostačí. Inteligentná funkcia by nemala byť taktiež jediným kritériom výberu. Kúpa televízora predstavuje investíciu na niekoľko rokov, je teda vhodné zvážiť, čo od neho budete očakávať.

Vhodnosť uhlopriečky

Nedá sa povedať, ktorá veľkosť uhlopriečky je pre všetkých tou univerzálnou voľbou. Televízor by mal byť prispôsobený najmä vašim potrebám a preferenciám. Prispôsobte si výber však aj vzdialenosti od miesta pozerania, platí totiž, že veľkosť uhlopriečky vplýva aj na celkovú vzdialenosť. Takým bežným štandardom je uhlopriečka aspoň o veľkosti 50 palcov, menšie sú vhodnejšie skôr do malých priestorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Typy rozlíšenia obrazovky

Ak túžite mať ostrý obraz, o to väčšie by ste mali voliť rozlíšenie. Kým HD Ready predstavuje len 1366 x 768 pixelov, označenie Full HD znamená zase 1920 x 1080 pixelov. Vyšší štandard rozlíšenia predstavuje 4K Ultra HD (3840 x 2160 pixelov) a umožňuje až štyrikrát viac informácií než Full HD. Najnovšie ho ale začína zatieňovať ponuka televízorov s rozlíšením 8K (7680 x 4320 pixelov).

Čím viac pixelov televízor má, tým viac informácií dokáže svojím obrazom podať. Zariadenia s rozlíšením 4K alebo 8K sa vyznačujú vyššou cenou, tá ale zodpovedá kvalite obrazu, stvárneniu farebných odtieňov či ostrosti.

Ak chcete investovať do televízora, Full HD už nemusí pokroky doby stíhať, bežné televízne programy však zvládne, nájdete ho ale najmä pri menších uhlopriečkach. A platí taktiež, že čím väčšie rozlíšenie zvolíte, tým bližšie môžete k televízii sedieť.

Pri výbere televízora je nutné sledovať viacero parametrov, vhodná veľkosť uhlopriečky vám totiž nepostačí.

Ponuka technológií

Plazmové televízory sa stávajú minulosťou. Známe sú najmä LCD televízory, ktoré začína čoraz viac zatieňovať OLED technológia. Pri klasických LCD poznáme dva typy podsvietenia. Kým Edge LED má diódy rozvrhnuté len po strane televíznej obrazovky, čím sú tieto modely tenšie, u Direct LED máte rovnomerné umiestnenie diód po celej ploche.

Technológia OLED spočíva vo využívaní organických diód a predstavuje cenovo vyšší variant. Panel sa vyznačuje ešte väčšou tenkosťou než u Edge LED televízorov, ponúka väčší kontrast oproti Direct LED a uznanie si u divákov získava najmä za verné stvárnenie čiernej. Poznáme však aj prevedenie QLED, a to spočíva na vylepšení LED televízora.

Pre slovenského diváka, ktorý sleduje televíznu ponuku programov, no pozrie si aj kvalitný film, je vhodný variant 4K Ultra HD LED televízora. Ide o cenovo vhodnejší variant ako zariadenie s OLED technológiou, ktorému dokáže konkurovať slušným spracovaním obrazu, no oplatí sa ale pri uhlopriečke 55 palcov a viac, inak nedokáže využiť naplno svoj potenciál. Ak však chcete pozerať najmä kvalitné tituly s vysokým rozlíšením, voliť by ste si mali z pokrokovejších technológií.

Pred kúpou by ste si mali premyslieť, ktorá technológia vám bude najviac vyhovovať.

Zaváži aj obnovovacia frekvencia

Na súčasnom trhu sú dostupné televízory s panelmi, ktoré sa vyznačujú obnovovacou frekvenciou 50 alebo 100 Hz. V prípade, že patríte k priaznivcom športových programov alebo sledujete akčné filmy plné dynamických scén, siahnite určite po rýchlejšej frekvencii obrazového spracovania, a teda po televízore s frekvenciou aspoň 100 Hz.

Odlíšenie tunera

Podľa rozličných spôsobov prijímania signálu je nevyhnutné odlíšiť aj tuner. Práve ten totiž patrí medzi nevyhnutnú súčasť televízneho prijímača a je v podstate takým základným prvkom každej výbavy. Pri niektorých modeloch nájdeme aj duálny typ tuneru. Na príjem pozemného vysielania už nepostačí DVB-T, má totiž už svojho nástupcu. Poznáme však ešte aj satelitný príjem (DVB-S2) a káblovku s vhodným tunerom DVB-C.

V budúcnosti sa ráta s jediným spôsobom, ako prijať pozemné vysielanie, odporúča sa preto už teraz siahnuť po modeloch DVB-T2 s podporou kodeku HEVC (H.265). Práve ten bude zlepšovať efektivitu kódovania a prostredníctvom neho získate väčšiu kvalitu obrazu.

Pri výbere televízora treba sledovať viaceré technické parametre a ponuku funkcií. Pri lepšom rozlíšení je často cenená aj podpora vysokého dynamického rozsahu HDR s detailnejším spracovaním a lepším farebným spektrom. Nech už preferujete akýkoľvek typ, značku či inteligentnú funkciu, premyslieť by ste si mali všetko, čo od televízora očakávate. Výpredaj televízorov, akcia či najnovšia ponuka, výber je naozaj rozmanitý a každý si nájde to svoje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close