Myšlienka toho, že Mars bol kedysi vhodnou planétou na život, sa stala o čosi pravdepodobnejšou

Určité oblasti na planéte mohli byť vhodné pre vývoj ribonukleovej kyseliny, základnej stavebnej látky

planeta Mars (1)
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill)

Myšlienka toho, že Mars bol kedysi vhodnou planétou na život, sa stala o čosi pravdepodobnejšou. Vedci určili, že vo vzdialenej minulosti mohli byť podmienky dostatočne vhodné na formovanie molekúl ribonukleovej kyseliny (pozn. redakcie: RNA).

Ak sa toto tvrdenie potvrdí, znamená to, že život mohol naozaj na červenej planéte vzniknúť, v súlade s teóriou o ribonukleovej kyseline. Tá hovorí o tom, že RNA je staršia ako DNA, v ktorej sú ukryté všetky naše genetické informácie. K výskumu sa musia vyjadriť aj ostatní vedci, no zatiaľ ide o fascinujúci krok vpred, čo sa týka chápania minulého života na červenej planéte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri hľadaní konkrétnych stôp života na planéte, sme limitovaný vzdialenosťou. Vzdialenosť zase limituje technológie, ktoré môžeme na výskum planéty a jej pochopenie použiť. Jedna vec, ktorú môžeme urobiť, je pochopiť geochemickú históriu planéty, ktorá nám napovie, či bol vôbec Mars obývateľný.

Teória, ktorá hovorí o tom, že RNA vznikla skorej je široko uznávaný scenár, popisujúci evolúciu života. Hovorí sa v ňom, že sa jednovláknová ribonukleová kyselina vyvinula ešte pred dvojvláknovou DNA. RNA je totiž schopná rozmnožovania a ukladania genetických informácií. Je však krehkejšia ako DNA, a tak keď sa objavila DNA, dostala sa do úzadia.

Vhodné podmienky

Na to, aby sa mohla kyselina vytvoriť potrebuje isté geochemické podmienky. Aby sme dokázali určiť, či sa tieto molekuly vyvinuli aj na Marse, tím výskumníkov zostavil model geochemického rozložena planéty, spred 4 miliárd rokov.

Tím zostrojil modely pre niekoľko druhov kovov, ktoré sa ukazujú byť dôležitými pre vznik života. Hoci sa na Marse v súčasnosti nenachádza voda, vedci pomocou modelov zostrojili niekoľko prostredí, ktoré mohli byť v minulosti dosť vlhkými. Do prostredí vložili genetické molekuly a sledovali, ako sa budú správať.

Ukázalo sa, že molekuly sú najstabilnejšie v kyslejších vodách s pH okolo 5.4 a s vysokou koncentráciou horčíka. Prostredie, ktoré by malo tieto podmienky sa ukazujú byť sopečné bazalty. Globálne podmienky vyzerali na simuláciách o niečo neutrálnejšie a RNA sa v nich rozkladala oveľa rýchlejšie.

Výsledky tímu nedokazujú, že sa na Marse vyvinula RNA, pretože výsledky, ku ktorým dospeli sú len veľmi odborným odhadom. Avšak ich výsledky ukazujú, že takéto podmienky mohli na červenej planéte nastať, a tak nemôžu vylúčiť možnosť, že sa na nej mohol začať vyvíjať život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre