Muž žijúci v kvadruplégii, sa bol po 30 rokoch schopný prvýkrát sám najesť

Pre mnohí z nás je táto aktivita samozrejmosťou. Nie však každý má toľko šťastia

roboticky system ovladany myslou
Zdroj: YouTube (JHU Applied Physics Laboratory)

Robert „Buz“ Chmielewski, muž žijúci v kvadruplégii, teda v stave kedy sú všetky končatiny paralyzované, sa dokázal po 30 rokoch sám najesť. Podarilo sa mu to vďaka dvojici robotických protézových končatín a sérii elektród implantovaných do jeho mozgu. Na tému upozorňuje portál futurism.com.

Žijeme v dobe, kedy sa z nemožných vecí stávajú možné

Stav ochrnutia bezpochyby nie je ničím príjemným obzvlášť keď je nezvratným. Posledné roky však prinášajú ako takú nádej, že paralýzu jednotlivých častí tela bude možné zvrátiť. Na tomto type projektu, ktorý by mohol ľuďom vrátiť schopnosť pohybu, pracuje viacero technologických spoločností vrátane vedeckých komunít. Jednou z nich je spoločnosť Neuralink, na ktorej čele stojí Elon Musk, ktorý nedávno ukázal progres v ich projekte. Nie tak dávno aj vedci z Melbournskej univerzity ukázali, ako napredujú vo vývoji ich technológie, ktorá využíva mozgové implantáty, vďaka ktorým mohli ľudia s paralýzou obšírnejšie komunikovať s okolitým svetom. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vráťme sa však späť k Chmielewskému, ktorý bol schopný ovládať pomocou mysle dve robotické ramená. Podarilo sa mu to potom, ako mu vedci z Johns Hopkins University do mozgu implantovali šesť elektródových polí.

„Je to v pohode,“ uviedol Chmielewski v tlačovej správe. „Chcel som toho dokázať viac.“ doplnil Chmielewski.

Na videu nižšie si môžete pozrieť, ako sa Chmielewskému podarilo ovládať dve robotické ramená s ľudskými prstami. Prostredníctvom nich bol schopný nielen zjesť dezert, ale aj ho nakrájať nožom. Cieľ projektu je však oveľa ambicióznejší.

„Naším konečným cieľom je dosiahnuť, aby sa činnosti, ako je ľahké stravovanie, nechali urobiť robotom a časť práce sa nechala na používateľovi, v tomto prípade Buzovi, ktorý sa postará o zvyšok – ktoré jedlo jesť, kde krájať, ako veľký by mal byť narezaný kúsok,..“ uviedol David Handelman, senior robotik v laboratóriu aplikovanej fyziky Johns Hopkins, ktorý pomohol vyvinúť systém. Handelman ďalej dodal: „Kombináciou signálov rozhrania mozog-počítač s robotikou a umelou inteligenciou, umožňujeme človeku sústrediť sa na tie časti úlohy, na ktorých záleží najviac.“

Cieľom projektu je postupne rozširovať aktivity, ktoré budú môcť tieto robotické ramená vykonávať vrátane zvyšovania senzorickej spätnej väzby, ktorú vysielajú z mozgu Chmielewskiho – vďaka čomu sa bude cítiť čo najprirodzenejšie.

Zdroj: medicalxpress.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre