SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Multifunkčný robotický pes Spot od Boston Dynamics sa po niekoľkých rokoch vývoja dostáva do predaja

Majú to naši chlpatí maznáčikovia zrátané?

Mysleli ste si, že sci-fi filmy sa nikdy nenaplnia? Ste na omyle. Robotika neustále napreduje a už o niekoľko rokov bude bežnou súčasťou našich životov. Jedným z prvých priekopníkov v oblasti dostupnej robotiky je aj spoločnosť Boston Dynamics, ktorú sme na našom webe spomínali už niekoľkokrát. Najnovšie ale prichádza so svojim prvým „komerčným“ produktom.

Robopes Spot si poradí s takmer akoukoľvek úlohou

Prvým predajným produktom spoločnosti Boston Dynamics sa stáva robotický pes s názvom Spot, ktorého spoločnosť prezentovala už niekoľkých videách. Robopes sa po niekoľkých rokoch vývoja ale konečne dostane aj do reálnych podmienok, kde bude vystavený nehostinným podmienkam. Vďaka jeho odolnosti má byť využiteľný v rôznych odvetviach, pričom výrobca predpokladá, že svoje najväčšie využitie nájde práve v drsných podmienkach.

Ako uvádza spoločnosť Boston Dynamics na svojom webe, robopes Spot je určený na kontrolu stavenísk či stavieb, na diaľkovú kontrolu zariadení, či na zlepšenie informovanosti o prevádzke ropných vrtov, či iných „nebezpečných“ oblastí. Vylúčené nie je ani použitie počas udržiavania verejnej bezpečnosti, napríklad pre sledovanie situácie na pomocou vzdialenej navigácie.

Prvé „reklamné“ video ale odhaľuje aj ďalšie schopnosti, ktoré sa môžu zísť pri rôznych aplikáciách. Vďaka pomerne dostatočnej rýchlosti až 1,6 m/s a maximálnej záťaži 14 kg sa z neho môže stať pomocník napríklad na nebezpečných staveniskách. Veľkou výhodou je aj jeho pokročilý navigačný systém, ktorý sa dokáže vyhnúť kolíziám. V prípade vzniknutej kolízie však nezostane Spot nehybne ležať na zemi, ale vďaka automatickým systémom sa dokáže samostatne postaviť a pokračovať vo svojej práci. Z hľadiska odolnosti je na tom taktiež pomerne dobre, keďže ochrana IP54 a použiteľnosť v rozmedzí od -20°C do 45°C postačuje na veľkú škálu možných aplikácií.

Samozrejme, keďže sa jedná o prvý produkt z výrobne spoločnosti Boston Dynamics, nemôžme očakávať státisícové objednávky od firiem z celého sveta. Spoločnosť ale opäť dokázala, že to s vývojom moderných robotov myslí naozaj vážne. Pochopiteľne, cena robota Spot je poskytovaná na vyžiadanie a môžme očakávať, že rozhodne nepôjde o lacnú záležitosť.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close