NávodySpravodajstvo

Môžu internetové stránky vidieť vašu reálnu polohu?

Sú webové stránky schopné vidieť vašu reálnu polohu pri ich navštívení? Pozrite sa, čo vidia!

Môže webové stránky pristupovať k vašej reálnej polohe? Ide o otázku, ktorá bezpochyby zaujíma mnohých z nás. Poďme si ju preto zodpovedať. Téme sa venoval portál howtogeek.com.

Čo hovorí vaša IP adresa webstránke?

IP adresou označujeme sled čísiel, ktoré sú prideľované zariadeniam, ktoré sa pripájajú k internetu prostredníctvom protokolu IP. Používateľovi je vo všeobecnosti udeľovaná poskytovateľom internetových služieb. Túto adresu následne zdieľajú všetky zariadenia, ktoré sú pripojené k internetu prostredníctvom daného prístupového bodu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne, keď otvoríte webovú stránku, tak tá vidí vašu IP adresu, prostredníctvom ktorej dochádza ku komunikácii medzi Vami a stránkou.

„Pakety sa prenášajú cez sieťové smerovače a adresa IP týchto paketov informuje smerovače, kam majú ísť.“

Webové stránky však nie sú schopné určiť vašu presnú adresu, kde sa práve nachádzate. Namiesto toho sú však schopné spojiť vašu IP adresu s poskytovateľov internetových služieb, mestom, regiónom, prípadnej aj s PSČ. Preto napríklad vidíte online reklamy na miestne firmy vo vašom okolí. Pre lepšiu ilustráciu si otvorte stránku keycdn.com, ktorá vám ukáže vašu IP adresu, lokalitu, či internetového poskytovateľa.

co hovori IP adresa o polohe
Zdroj: Vosveteit.sk

To sú všetky informácie, ktoré v súvislosti s vašou polohu sú schopné  internetové stránky odhaliť. Inými slovami, nepoznajú vašu fyzickú polohu. Dokonca si mnohé webové stránky pomocou tejto metódy môžu myslieť, že sa nachádzate v úplne inom meste, ako sa reálne nachádzate.

Druhým dychom však treba dodať, že webové stránky sú schopnými požiadať vás o presnú lokalizáciu vašej polohy. Tu však treba dodať, že vás o to musí požiadať. Táto požiadavka v moderných webových prehliadačoch, napríklad v prehliadači Google Chrome, vyzerá nasledovne.

sledovanie polohy internetovy prehliadac
Zdroj: Vosveteit.sk

V mnohých prípadoch ide pritom o požiadavku, ktorá je opodstatnenou. Napríklad v prípade, ak navštívite web s predpoveďami na počasie.

V prípade, ak by ste chceli zistiť, ktoré webové stránky pristupujú k vašej reálnej polohe, tak to môžete odhaliť prostredníctvom nastavení prehliadača – v prehliadači Chrome kliknite na ponuku> Nastavenia> Nastavenia webu> Poloha. Pod nadpisom „Povoliť“ uvidíte zoznam webov, ktoré môžu vidieť vašu reálnu polohu.

weby pristupujuce k realnej polohe
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade smartfónov je získanie informácie o vašej polohe jednoduchšie. Týka sa to však hlavne mobilných aplikácií, a nie samotných webstránok. V prípade smartfónov dochádza najčastejšie k prístupu k polohe pomocou funkcie GPS. Mnohé aplikácie pri prvom spustení vyžadujú túto informáciu, hoci ju reálne nepotrebujú. V prípade, ak by ste chceli zistiť, ktoré aplikácie pristupujú k vašej polohe, môžete tak spraviť pomocou cesty Nastavenia > Aplikácie > Správca polohy > Poloha.

Android_sprava povoleni aplikacie_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Je tam niekde háčik?

Veruže áno, je tam jeden háčik. Zatiaľ čo v prípade „čistého“ zariadenia nie je tak jednoduché určiť polohu používateľa, tak veľké dátové reklamné siete sú toho schopné  určiť polohu používateľa vcelku presne (dobrým príkladom je Facebook, ktorý našu aktivitu dokonca monitoruje mimo svojich stránok). Hypoteticky si predstavte, že používate v smartfóne aplikáciu, ktorej ste udelili oprávnenie na sledovanie vašej polohy. Prevádzkovateľ aplikácie je rovnako prevádzkovateľom reklamnej siete. Keď následne navštívite stránku, kde zakážete sledovanie polohy, tak webová stránka pozná vašu IP adresu vrátane reklamnej siete, ktorá vám servíruje reklamu. Následne reklamná sieť môže zistiť teoreticky vašu polohu na základe dát z aplikácie, kde ste povolili zber týchto údajov. Otázkou však je, či reálne dochádza k podobnému párovaniu dát naprieč rôznymi službami. Zároveň však treba dodať, že väčšina reklamných služieb skôr profiluje používateľov na základe ich minulej aktivity, a informácie o polohe v spojitosti s párovaním ďalších informácií v reálnom čase využívajú v menšej frekvencii. Dôvodom je, že profilovanie používateľ je efektívnejší a účinnejší spôsob, ako nám môžu naservírovať reklamu, ktorá bude mať reálny dosah.

Dá sa nejako vyhnúť sledovaniu polohy?

V prípade, ak by ste sa chceli vyhnúť sledovaniu vašej polohy, tak riešením sú rôzne VPN služby. Tie vo svojej podstate robia, že odosielajú požiadavky na server tretej strany, ktorý následne komunikuje s webstránkou. Tá pošle odpoveď na server späť, a zo servera ide vám. Webové stránky tak reálne vidia IP adresu sprostredkovateľa a nie vašu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close