SpravodajstvoVeda a výskum

Ukázalo sa, že mozog je schopný učiť sa nové veci aj počas spánku

Určite ste aj vy počas štúdia mnohokrát vtipkovali ako my, že ak si dáme knihy pod vankúš tak nám vedomosti do rána naskáču do hlavy. A veru neboli sme od pravdy príliš ďaleko. Ukázalo sa totiž, že za dodržaniach správnych podmienok je mozog schopný učiť sa novým veciam aj počas spánku.

Mozog je schopný učiť sa novým veciam počas spánku

Najnovšia štúdia od vedcov zo Švajčiarskej univerzity v Berne uverejnila v časopise Current Biology koncom januára štúdiu, ktorá dokazuje, že ľudský mozog je schopný absorbovať informácie aj počas spánku.

Vedci zistili, že ľudský mozog je schopný počas spánku rozširovať si slovnú zásobu či vsugerovať si nejaké zvyky. Napríklad ak respondenti počas spánku počúvali vybrané slová tak si ich boli schopní osvojiť.

Vedci túto metódu testovali spôsobom, že skenovali reakcie prebiehajúce v mozgu počas počúvania nahrávok u spiaceho človeka a tie neskôr porovnávali s procesmi bdelého človeka. Na základe týchto testov zistili, že v oboch prípadoch prebiehajú veľmi podobné neurálne procesy.

„Bdelé štúdium“ je však stále to najúčinnejšie

Ak vás napadlo, že začnete so štúdiom nového jazyka tak vás sklameme. Účastníci tohto prieskumu sa nenaučili žiaden nový jazyk, boli len schopní zväčšiť si čiastočne slovnú zásobu. Aj napriek tomu je tento výskum ukazuje komplexnosť mozgu ako dynamického systému, ktorý nosíme v našich lebkách.

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close