SpravodajstvoVeda a výskum

Mozog astronautov starne rýchlejšie. Hovorí nový výskum, ktorý vysvetľuje negatívny vplyv nulovej gravitácie na zdravie človeka

Vesmír je niečo čo v nás vyvoláva tisícky otázok, nadšenie, ale aj strach. Odhliadnuc od očakávaní či predstáv, ktoré sa nám spájajú s vesmírom tak existuje mnoho rizík spojených s cestovaním mimo našu planétu. Viacero výskumov sa venovalo škodlivým aspektom cestovania, väčšina z nich sa zaoberala rizikom rakoviny spôsobeným vyššími dávkami ožarovania či stratou hustoty kostí.

Nulová gravitácia negatívne vplýva na mozog

V rámci žurnálu JAMA Neurology bol zverejnený zaujímavý výskum, ktorý sa venoval vplyvu nulovej gravitácii na mozog. Výskum prišiel so zisteniami, ktoré nepotešia nikoho – vplyv nulovej gravitácie totiž nie je vôbec pozitívny, ale naopak, vplýva na ľudský mozog negatívne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vplyv nulovej gravitácie totiž negatívne ovplyvňuje bielu hmotu – tkanivami nervových vlákien mozgu zodpovednými za učenie a iné dôležité funkcie.

Zmeny v bielej hmote

Výskumníci testy robili na 15 astronautoch, ktorí strávili na Medzinárodnej vesmírnej stanici aspoň 200 dní.

Vedeli sme že pri nulovej gravitácii voda, ktorá obklopuje mozog spôsobuje, že mozog sa posúva smerom hore. Nový výskum, však tieto informácie dopĺňa o ďalšie zistenia – tento jav spôsobuje, že biely materiál starne rýchlejšie ako za normálnych okolností.

„Zmeny v bielej hmote mali väčšiu veľkosť ako tie, ktoré sa bežne vyskytujú v rovnakom období so zdravým starnutím,“ píše sa v štúdii.“

Vedci však ukončujú štúdiu aj pozitívnymi závermi. Zistili napríklad to, že ak astronauti boli predtým už v kozme tak efekt negatívnych vplyvov je výrazne menší. Znamená to, že ľudské telo je schopné adaptovať sa na zmeny gravitácie.

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close