SpravodajstvoTechnológie

Môžeme náš smartfón nabiť akýmkoľvek adaptérom? Na toto by sme si pri nabíjaní mali dať pozor!

Nabíjanie smartfónu nesprávnym adaptérom môže spôsobiť riadnu neplechu. Okrem neefektívneho nabitia sa môžeme stretnúť i s problémami.

Dnešné smartfóny prichádzajú s podporou rôznych štandardov nabíjania, čo môže nejedného majiteľa smartfónu zmiasť. Evolúcia nabíjania postupuje naozaj rýchlo a zatiaľ čo len pred pár rokmi bol štandard niekde okolo 18W pri nabíjaní, dnes sa bežne stretneme aj s 67W adaptérmi a nie je to nič zvláštne. Otázkou však ostáva, či môžeme naše smartfóny nabiť akýmkoľvek adaptérom. Odpoveď je jednoduchá. Môžeme, no zároveň aj nie. Téme sa viac venoval portál hindustiantimes.com a dnes sa na to pozrieme spoločne. Vyhneme sa tak používaniu nesprávnych adaptérov, ktoré by sa k vášmu smartfónu nikdy ani nemali dostať. A ako vlastne také nabíjanie funguje?

Mali by sme si dať pozor na watty

Keď sa pozrieme na hodnoty nabíjania smartfónov a podporu rýchleho nabíjania, údaje sú udávané vo wattoch. Tie určujú rýchlosť nabíjania, a preto je logické, že smartfón s podporou 18W nabíjania sa nabije pomalšie, ako smartfón s podporou 33W nabíjania. Tu však celá táto veda nekončí. Pretože i adaptéry na nabíjanie majú svoje hodnoty a podpory nabíjania a nie každý adaptér dokáže smartfón nabiť maximálnou podporovanou rýchlosťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Preto ak vezmeme náš smartfón s podporou 33W nabíjania a pokúsime sa ho nabiť 10W adaptérom, nenastane žiadny problém. Teda mimo situáciu, kedy sa náš smartfón bude nabíjať značne pomalšie. Nevyužije tak svoj plný potenciál nabíjania a zbytočne sa nám bude naše zariadenie nabíjať oveľa dlhšie. Niektorí používatelia smartfónov využívajú slabšie adaptéry na nabíjanie cez noc. Nejde však o spôsob efektívneho nabíjania, keďže týmto svoju batériu vôbec nešetríme. Dnešné zariadenia disponujú inteligentným nabíjaním, ktoré si vie energiu rozvrhnúť samo bez toho, aby rýchlo degradovalo batériu.

Opačným príkladom je situácia, kedy máme smartfón s podporou 33W nabíjania, no využijeme silnejšiu 67W nabíjačku. Takýto adaptér pre smartfón nemá žiadny dôležitý význam, keďže náš smartfón nie je schopný využiť nabíjanie rýchlejšie, ako pri hodnote 33W. V takomto prípade nabíjanie vôbec neurýchlime a ešte utratíme zbytočne viac peňazí za rýchlejší adaptér.

Aký adaptér teda využiť?

Treba si uvedomiť, že špecifiká a dizajn batérie majú vplyv na rýchlosť nabíjania. Výber toho správneho adaptéru nemusí byť veda. Najlepšie je v skutočnosti využiť ten adaptér, ktorý nám výrobca pribalí do balenia. Ak sa nám však poškodí, prípadne ho stratíme a potrebujeme si kúpiť nový, mali by sme brať ohľad na podporu nabíjania nášho smartfónu. V konečnom dôsledku tak môžeme naše zariadenie nabiť akýmkoľvek adaptérom. Nie vždy je však takéto nabíjanie efektívne.

Pripomenieme vám však i fakt, že nie všetky adaptéry majú rovnakú kvalitu. Preto by sme mali siahať primárne po adaptéroch od výrobcu vášho smartfónu. Ak nemáme možnosť zvoliť originálne príslušenstvo, tak by sme mali siahnuť aspoň po certifikovanej nabíjačke výrobcom. Menej kvalitné adaptéry totiž nemusia náš smartfón nabiť podľa našich predstáv a v konečnom dôsledku sa môžeme čudovať, prečo sa nám naše zariadenie tak pomaly nabíja. Rovnako treba prízvukovať, že nekvalitný adaptér môže prispieť i k poškodeniu komponentov v smartfóne a k skoršiemu opotrebovaniu batérie. Dôvodom je, že dnešné nabíjačky sú oveľa zložitejšie ako tie, čo sme používali pred 10 alebo 15 rokmi. Väčšina z nich má vstavanú elektroniku, ktorá umožňuje systému a nabíjačke komunikovať medzi sebou v reálnom čase.

Rovnako treba uviesť, že vo vnútri nabíjačky sú rôzne komponenty, ktoré vplývajú na kvalitu nabíjania. Napríklad regulátor oznamuje nabíjačke, keď je váš telefón plne nabitý. Týmto spôsobom sa nepokúša poskytovať energiu. Pri lacných nabíjačkách, aby sa dosiahla čo najnižšia ceny, môže výrobca siahnuť po menej kvalitných komponentoch, ktoré majú menšiu životnosť. V dôsledku toho môže napríklad nastať situácia, že sa vám bude neustále prebíjať batéria, čo skracuje jej životnosť. Rovnako môže nastať situácia, že necertifikovanou nabíjačkou bude prúdiť silnejší prúd, ako je požadovaný. Z toho plynie viacero problémov. Napríklad, že telefón sa môže vznietiť alebo explodovať, alebo môže batéria na lacnej nabíjačke napučiavať vo vnútri telefónu a potom vytiecť. Inými slovami, šetriť na neoriginálnom príslušenstve môže byť niekedy drahšie, ako ho kúpiť.

Aké nabíjanie podporuje váš smartfón? A využívate adaptér priamo z balenia alebo máte nejaký iný? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close