Môže veľa zariadení pripojených k rovnakej Wi-Fi spomaliť váš internet?

Nie je pomalý internet, ako pomalý internet. Chyba môže byť niekde úplne inde.

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Priemerná osoba môže vlastniť až päť zariadení, ktoré sa pripájajú na internet cez Wi-Fi. Tieto zariadenia sú notebooky, smartfóny, smart televízie, alebo herné konzoly. Tieto zariadenia môžu využívať bezdrôtové siete naraz, a tak je možno na mieste opýtať sa: Môžu ovplyvniť rýchlosť vašej siete?

Wi-Fi routery sú dôležitými zariadeniami, ktoré odosielajú a prijímajú dáta prostredníctvom vašej lokálnej bezdrôtovej siete. Vďaka tomu môžu zariadenia medzi sebou komunikovať. Bezdrôtové siete však fungujú na frekvenciách, podobne ako rádiové vlny. Akú máte frekvenciu sa môže líšiť od typu Wi-Fi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najbežnejšou sú zariadenia s frekvenciou 2.4 GHz. Na to, aby sme sa dokázali pripojiť k Wi-Fi sieti, musí byť zariadenie aj router na rovnakej frekvencii. Dáta, ktoré sa cez sieť prenášajú sú rozdelené do paketov a každý z paketov dostane špecifickú adresu, aby sa mohli dostať tam, kam potrebujú. Dve zariadenia ale nemôžu v jeden čas používať rovnakú adresu, preto sa môže signál spomaliť, ak pripojíte viac zariadení.

Čiže áno, ak pripojíte na Wi-Fi viac zariadení, môže sa spomaliť. Nižšia rýchlosť ale nemá nič s internetovou rýchlosťou. Router dostáva požiadavky od všetkých zariadení naraz a jednoducho nestíha so všetkými komunikovať rovnako. Je preto bežné, že aj s rýchlym internetom môžete mať doma pomalú Wi-Fi.

Veľa zariadení

Spomalenie spravidla nastáva, ak sa k routeru pripoja štyri zariadenia a viac, no veľa závisí aj od toho, aký router doma máte. Mierne spomalenie internetu je bežné, ak k Wi-Fi pripojíte viac zariadení, no v tomto prípade každé ďalšie pripojené zariadenie rýchlosť ešte zníži.

Všeobecné odporúčanie ale znie nepripájať viac ako 5 zariadení na jeden Wi-Fi router. Ak však používate verejnú Wi-Fi, tieto zaradenia sú o čosi lepšie a dokážu naraz komunikovať až s 25 zariadeniami. Ak však trpíte pomalým internetom, hoci nemáte na router pripojených veľa zariadení, chyba môže byť aj niekde inde.

Dôležitým parametrom je aj intenzita signálu. Je vhodné umiestniť router v domácnosti na strategické miesto tak, aby sa signál dostal do celého bytu. Je známe, že signál sa cez betónové steny nešíri až tak dobre, preto by ste mali mať na pamäti aj toto. Tiež treba do úvahy brať, akú frekvenciu GHz používate. Vo všeobecnosti platí, že pre členité priestory a na dlhšie vzdialenosti, je vhodnejšia 2.4GHz frekvencia. V prípade 5GHz sa odporúča pripájať zariadenia v menej členitých priestoroch a na kratšie vzdialenosti.

Druhým faktorom je vek routera. Staršie routery majú pomalšie rýchlosti prenosu a dokážu komunikovať s obmedzeným počtom zariadení, než novšie modely. Je preto vhodné zvážiť, či by nebolo vhodné zainvestovať do novšieho routera. Ak ste už skúšali presúvať router na rôzne miesta, alebo ste odpojili zbytočné zariadenia a stále sa rýchlosť internetu nezvýšila, priniesli sme vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zrýchliť internet.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre