SpravodajstvoVeda a výskum

Môže umelá inteligencia pomôcť pri liečbe rakoviny? Rozhodne áno a je výrazne spoľahlivejšia ako dnešné analytické metódy

Vedci z Imperial College v Londýne a z Univerzity v Melbourne prichádzajú so zaujímavými výsledkami, ktoré sa týkajú použitia umelej inteligencie pri identifikácií a následnej liečbe rakoviny vaječníkov. Špeciálne vyvinutý softvér sa v prvých testoch osvedčil a je dosť možné, že sa už čoskoro začne využívať po celom svete.

Dáta, dáta, dáta

Celou podstatou umelej inteligencie je jednoznačne analýza obrovského množstva dát. Pri tomto teste sa jednalo o vzorku až 364 žien, ktoré trpeli epiteliálnou rakovinou vaječníkov. Pri tomto type nádorového ochorenia je miera prežitia na úrovni zhruba 35-40 percent a to aj napriek tomu, že sa dá liečiť hneď viacerými spôsobmi. Výber správnej liečby, ako aj včasná identifikácia nádoru, je mimoriadne náročná úloha, pri ktorej využívajú lekári množstvo metód, testov, ako aj svoje dlhoročné poznatky. Výsledky špeciálneho softvéru ale naznačujú, že umelá inteligencia dokáže určiť správnu liečbu, ako aj identifikáciu nádoru a prognózu, oveľa presnejšie, ako dnes využívané metódy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Radiomický prognostický vektor

Špeciálny softvér nesie názov radiomický prognostický vektor, skrátene RPV. Ako sme už načrtli vyššie, tento softvér dokáže oveľa presnejšie určiť typ nádoru, ako aj jeho nasledujúcu liečbu a prognózu pacienta. Pri analýze dát sa zameriava na štyri biologické charakteristiky nádorov vrátane štruktúry, tvaru, veľkosti a genetického make-upu z CT vyšetrenia. Práve táto metóda je až 4-krát presnejšia pri predpovedaní výsledkov liečby, ako klasické bežne využívané metódy.

Kritickí pacienti sú identifikovaní spoľahlivejšie

Obrovskou výhodou softvéru RPV je aj presná a spoľahlivejšia identifikácia pacientov, ktorým zostávajú menej ako 2 roky života. Takýchto pacientov je pri tomto ochorení zhruba 5 percent a umelá inteligencia ich dokáže identifikovať takmer bez akýchkoľvek odchýliek. V budúcnosti by tak mohla pomôcť pri identifikácií pacientov s nádorom v rannom veku, ktorý by vedela nasadiť najvhodnejšiu liečbu pre zlepšenie ich zdravotného stavu.

„Umelá inteligencia má potenciál premeniť spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti a zlepšiť výsledky pacientov,..“ , uviedla spoluautorka štúdie a radiologička Andrea Rockall v tlačovej správe. Softvér je podľa nej výborným príkladom a dúfa, že sa bude dať v budúcnosti použiť na ešte lepšiu a kvalitnejšiu liečbu rakoviny vaječníkov.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (breastcancer-news.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close