SpravodajstvoVeda a výskum

Môže supernova spôsobiť masové vyhynutie života na Zemi?

Štúdia predkladá nový pohľad na dávne vyhynutie pozemského života

Život na našej planéte to nemal vždy jednoduché. Nasvedčuje tomu aj historické obdobie devón, počas ktorého vymieralo čoraz viac živočíšnych druhov. Vymieranie sa zakončilo jedným z najväčších prípadov masového vyhynutia, ktoré sa odohralo približne pred 359 miliónmi rokov.

Vedci tvrdia, že príčina vyhynutia nemusela prísť z našej planéty. V novej štúdii, vedenej astrofyzikom Brianom Fieldsom, sa píše, že za vyhynutie môže umierajúca hviezda, ktorá explodovala na druhej strane galaxie. Masové úmrtia v období devón sa častokrát pripisujú pozemským mechanizmom, ako napríklad vulkanická erupcia, ktorá všetok život na planéte zadusí. Téme sa venuje portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nemusí to vždy byť pravda. Poznáme aj prípady, kedy tragédia prišla z vesmíru – asteroid, ktorý spôsobil vyhynutie dinosaurov. Fields tvrdí, že „smrť z vesmíru“ môže prísť aj s veľmi vzdialených miest.

„Hlavnou myšlienkou štúdie je, že Zem nežije v izolácii pred okolitým vesmírom. Sme obyvatelia kozmu, ktorý do našich životov zasahuje. Niekedy si to nevšimneme a niekedy môžu byť následky katastrofálne,“ tvrdí Brian Fields.

Čo ohrozilo život na Zemi?

Vo svojej novej práci skúma Fields so svojim tímom možnosť, že dramatický pokles ozónu v období devón nemusel byť zapríčinený globálnym otepľovaním, alebo vulkanizmom. Namiesto toho navrhujú, že krízu zapríčinila radiácia, ktorá prišla zo supernovy, približne 65-svetelných rokov od Zeme. Tá spôsobila pokles ozónu v Zemskej atmosfére.

Zároveň je to prvýkrát, čo bolo podobné riešenie masového vyhynutia v tomto období predložené vedeckej komunite. Vedci však už dlho počítali s možnosťou, že blízke supernovy by mohli mať katastrofické následky na pozemský život. Ide o myšlienku, ktorá sa datuje do roku 1950. Neskôr však vedci dokázali odhadnúť vzdialenosť, do akej by nás dokázala explodujúca supernova zničiť. Odhady sa pohybujú okolo 25 svetelných rokov.

Táto teória je zatiaľ len hypotézou. V súčasnosti nemáme žiadne dôkazy, ktoré by dokázali s istotou povedať, že za masové vyhynutie života na Zemi môže naozaj supernova. Vedci však teoretizujú, že kozmické lúče, ktoré po tejto udalosti vznikajú, môžu teoreticky ovplyvniť našu ozónovú vrstvu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close