ANDROID

Môže sa Google pripraviť na ďalšiu veľkú pokutu? Po EÚ si naň posvieti aj Ministerstvo spravodlivosti USA

V júli tohto roku sme Vás niekoľkokrát informovali o astronomickej pokute, ktorú obdržala spoločnosť Google od Európskej únie. Tá po niekoľko mesačnom vyšetrovaní rozhodla, že spoločnosť Google dlho využívala svoje postavenie na to, aby výrobcov smartfónov nútil predinštalovávať aplikácie od Googlu. Spoločnosti Google tak bola udelená pokuta vo výške viac ako 4 miliardy eur. Na základe najnovších informácií to ale vyzerá tak, že sa Google bude musieť pripraviť na ďalšiu nemalú pokutu, tentokrát od USA.

Ministerstvo spravodlivosti zvažuje začiatok vyšetrovania

S týmito informáciami prišiel ako prvý denník New York Post, ktorý uvádza, že Ministerstvo spravodlivosti USA zvažuje začiatok vyšetrovania voči spoločnosti Google. Predmetom samotného vyšetrovania by malo byť takisto využitie svojho monopolu, v tomto prípade operačného systému Android, na presadzovanie vlastných služieb.

Predošlé vyšetrovanie bolo neúspešné

Spoločnosť Google bola kompetentnými úradmi USA vyšetrovaná už v minulosti. Presnejšie, Google bol prešetrovaný Federálnou obchodnou komisiou ešte v roku 2013, kedy si kompetentní bližšie posvietili na zneužívanie monopolu spoločnosti Google ohľadom jeho vyhľadávača. Celé vyšetrovanie sa nakoniec natiahlo až na 20 mesiacov a koniec koncov, bolo tak či tak neúspešné a nedospelo ku žiadnemu obvineniu spoločnosti Google.

Situácia sa od roku 2013 ale výrazne zmenila

Prečo by sa ale úrady USA opäť púšťali do vyšetrovania, ktoré bolo v minulosti neúspešné? Odpoveď je celkom jednoduchá. K moci sa totižto medzičasom dostal celkom kontroverzný Donald Trump, ktorý nie je veľkým fanúšikom spoločnosti Google a iných internetových spoločností, ktoré podľa neho „idú proti nemu“. Ešte v auguste tohto roka sa ku spoločnosti Google vyjadril aj ekonomický poradca prezidenta USA, Larry Kudlow, ktorý povedal, že administratíva bližšie skúmala potencionálnu reguláciu spoločnosti Google, poprípade jej vyšetrovanie alebo bližšiu analýzu. Odvtedy sme ale o prípadných krokoch USA nič nepočuli, teda až doteraz.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close