SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Môže mať farba vplyv na to, ako sa správajú kozmické objekty? Nová štúdia prináša prekvapivé výsledky

V novej práci sa autori zamerali na trans-neptúnske objekty a prinášajú zaujímavé zistenia.

Správanie objektov vo vesmíre môže byť ovplyvnené veľa faktormi, napríklad ich veľkosťou, zložením, alebo tým, ako reagujú s inými objektmi v ich blízkosti. Nová štúdia, vedená Mohamadom Ali-Dib však zistila, že orbitálne vlastnosti trans-Neptúnskych objektov sa môžu líšiť na základe ich farby, píše portál SciTech Daily.

Trans-Neptúnske objekty sú drobné objekty, ktoré obiehajú okolo Slnka po dráhach, nachádzajúcich sa ďaleko za obežnou dráhou planéty Neptún. Sú to objekty, ktoré vznikli niekedy na počiatku našej sústavy a preto môžu vedcom povedať, ako Slnečná sústava vyzerala v minulosti. Ali-Dib zistil, že dve skupiny týchto objektov, ktoré majú rozdielne farby povrchu, sa drasticky líšia orbitálnymi vlastnosťami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové zistenia porovnáva s modelmi Slnečnej sústavy. Tým môžeme získať nový pohľad na chemické zloženie rannej Slnečnej sústavy. Jeho objav zároveň poskytuje informácie o vzniku Kuiperovho pása, ktorý sa taktiež nachádza za obežnou dráhou Neptúnu. Kuiperov pás sa skladá z ľadových objektov, no je aj zdrojom niektorých komét.

Odlišné farby

V novej štúdii sa jej autori zameriavajú na chemické zloženie trans-neptúnskych objektov a snažia sa pochopiť históriu Kuiperovho pásu. Podľa štúdie rozdelili trans-neptúnske objekty na dve kategórie. Prvou skupinou sú objekty, ktoré sa označujú ako „menej červené“ alebo niekedy aj šedé. Druhá skupina objektov sú „viacej červené“, alebo aj červené objekty. Tento popis sa zakladá na farbe ich povrchu. Vedci sa bližšie pozreli na súbor dát z roku 2019 a zistili, že orbitálne vlastnosti týchto dvoch skupín objektov sa výrazne líšia.

Vedci sa snažili tieto rozdiely pochopiť. Pomocou kalkulácii sa dopracovali k záveru, že tieto dve skupiny objektov pravdepodobne nevznikli na tom istom mieste. Ich pôvod je odlišný, čo vedie k odlišným orbitálnym vlastnostiam, ale aj odlišnej farbe. Existuje veľa simulácií, ktoré sa zameriavajú na vznik a evolúciu Kuiperovho pásu. Nová štúdia sa na problém pozrela z iného uhla pohľadu. Ich simulácie sledujú vznik orbitálnych štruktúr trans-neptúnskych objektov, alebo ich farbu. Neštudujú obidve veci naraz.

Ali-Dip na záver dodáva, že ak by mal k dispozícii viac dát, práca jeho tímu by sa mohla aplikovať na detailnejšie modely Slnečnej sústavy. Verí, že tieto poznatky dokážu prezradiť niečo nové o našej sústave a hlavne o tom, ako sa postupom času vyvíjala. Sú však potrebné ďalšie štúdie, ktoré by vedcom dokázali viac priblížiť trans-neptúnske objekty. Dôležitými informáciami je zloženie týchto objektov, alebo ich vznik. Veľa toho o trans-neptúnskych objektoch nevieme a jediná misia, ktorá ich preskúmala bola misia New Horizons.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close