Môže hypotetická biela diera existovať v našom vesmíre?

Protiklad ničivej čiernej diery zatiaľ existuje jedine na papieri

Čierne diery
Zdroj: pixabay.com

Čierne diery patria k najfascinujúcejším objektom vo vesmíre. Vznikajú kolapsom masívnych hviezd a sú známe hlavne tým, že hmota, ktorá prejde ich horizontom udalostí, sa už nedostane von.

Existuje ešte jeden hypotetický objekt, ktorý sa ale správa úplne opačne. Nazývajú sa biele diery a stavbou sú takmer rovnaké ako čierne diery, s jedným rozdielom. Ak z nej „vyletíte“ už sa nedostanete naspäť.  Koncept bielej diery vznikol, keď sa vedci hrali s rovnicami, ktoré popisujú čierne diery. Ak si vezmeme čiernu dieru a odpočítame z nej hmotnosť hviezdy, z ktorej vznikla, dostaneme singularitu bez akejkoľvek masy – bielu dieru, Píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako už názov napovedá, ide o protiklad čiernej diery a zároveň je to koncept, ktorý vznikol už v 70. rokoch. Podľa teórie by mali byť biele diery extrémne jasné, energetické a mali by vypúšťať do vesmíru radiáciu nepredstaviteľnou rýchlosťou, ako keby ste si pustili život čiernej diery odzadu.

„Vzorce všeobecnej relativity neupresňujú preferovaný smer času. Ak zákony časopriestoru a gravitácie umožňujú vznik čiernych dier, v tom prípade rovnaké zákony zakazujú formáciu bielych dier,“ hovorí fyzik Erik Curiel.

Ako vznikajú?

Doteraz sa nám nepodarilo pozorovať žiadnu bielu dieru. Komunita fyzikov tvrdí, že tieto vesmírne objekty pravdepodobne nie sú skutočné. Vo svojich tvrdeniach sa opierajú o jednu základnú otázku: Ako by mali vzniknúť? V súčasnosti máme modely, ktoré popisujú vznik čiernych dier, avšak doteraz vedci neprišli na spôsob, ako zvrátiť čas. Na vytvorenie bielej diery by bolo potrebné začať pri singularite a ísť späť. Biela diera by vypustila do vesmíru všetku hmotu, dokým by sa z nej nestala hviezda. To by znamenalo pokles v entropii, čo porušuje druhý zákon termodynamiky.

Biele diery sú v súčasnosti čisto hypotetickým objektom, avšak to boli donedávna aj čierne diery. Vedci ale majú niekoľko teórií, ktoré bližšie popisujú biele diery. Jedna z nich hovorí, že samotný veľký tresk bol v podstate supermasívnou bielou dierou. Ide však len o hypotézy a dnešné populárne teórie naznačujú, že veľký tresk v skutočnosti nebola explózia jediného bodu vo vesmíre. Vesmír vznikol „nafúknutím“ a 500-miliónov rokov strávil v temnote, bez rozpínania, predtým než došlo k ionizácii.

Ďalšia teória hovorí, že sa čierne diery zmenia na biele diery, keď dosiahnu koniec svojho životného cyklu. Čierne diery ale žijú extrémne dlho a doteraz sa nám nepodarilo nájsť jednu, ktorá by bola na konci životného cyklu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre