BezpečnosťSpravodajstvo

Môže byť 5G technológia pre človeka škodlivá? Jeden z popredných profesorov venujúcich sa mobilným sieťam sa domnieva, že áno

Môže byť 5G technológia pre človeka škodlivou? Joel Moskowitz, popredný profesor venujúci sa mobilným sieťam vyjadril pochybnosti o jej neškodnosti.

Môže byť 5G technológia pre človeka škodlivá? Nuž, jedná sa o  debatu kde proti sebe stoja dva veľké tábory. Jeden hovorí, že áno a druhý zas, že nie. Hneď v úvode sa musíme priznať, že my patríme do kategórie prvej skupiny ľudí, a teda sa prikláňame k názoru, že 5G technológia nie je tak negatívnou ako ju prezentujú viaceré média. Nedovolí nám však neupozorniť aj na opačný názor popredného vedca, ktorý rezonoval v  známom a uznávanom vedeckom magazíne.

Môže byť predsa len 5G technológia pre človeka škodlivá?

Portál Futurim.com poukazuje na uznávaný vedecký časopis Scientific American (SciAm), ktorý publikoval článok od  Jeol Moskowitz (pozn. redakcie: Joel M. Moskowitz je výskumný pracovník na fakulte School of Public Health na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Pracoval na otázkach verejného zdravia, ktoré zahŕňajú riziko mobilných telefónov, kontrolu tabaku a zneužívanie alkoholu), ktorý sa domnieva, že ešte stále nerozumieme rizikám, ktoré 5G technológia spolu s pokrokom prináša. Hovorí, že na to, aby sme ich kompletne pochopili, tak potrebujeme spraviť ďalšie štúdie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Moskowitz argumentuje tým, že neexistuje žiaden relevantný výskum, ktorý by mapoval zdravotné dopady 5G technológie na človeka. Ďalej, nepriamo naznačuje, že 5G technológia by mohla byť rizikovou pre naše zdravie. Poukazuje na rad štúdií venovaných 2G a  3G technológii, ktoré nedopadli až tak pozitívne.

„Medčasom sme svedkami nárastu určitých typov nádorov hlavy a krku v nádorových registroch, čo môže byť prinajmenšom čiastočne spôsobené nárastom žiarenia mobilných telefónov,“ napísal v SciAm. „Tieto zvýšenia sú v súlade s výsledkami prípadových kontrolných štúdií rizika nádoru u používateľov mobilných telefónov.“

Moskowitz hovorí, že úrady by mali poslúchnuť výzvu 250 lekárov a  vedcov, ktorí nedávno podpisovali moratórium, v  ktorom žiadali posunutie zavádzanie 5G štandardu a to až do doby, kým nebudú známe všetky možné riziká. Moskowitz následne polemizoval nad tým, že v U.S.A sa chystajú investovať stovky miliárd dolárov do implementácie 5G štandardu naprieč krajinou namiesto toho, aby investovali prostriedky do výskumu, ktorý by mapoval vplyv na zdravie ľudí.

„Ako spoločnosť ideme investovať stovky miliárd dolárov do vývoja 5G sietí, ktoré vyžadujú 800-tisíc a  viac vysielačov naprieč U.S.A….“, ďalej dodal: „Namiesto toho by sme mali podporiť výzvu 250 vedcov a doktorov, ktorý požadujú okamžité moratórium na nasadenie 5G, a zároveň požadujú vládu, aby financovala výskum, ktorý by prijal expozičné limity, aby ochránil zdravie a bezpečnosť.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close