Môže brojenie sa Číny proti kryptomenám znamenať ich koniec?

Čína zintenzívňuje aktivity namierené voči kryptomenám s výnimkou digitálneho Jüanu. Bude táto aktivita znamenať koniec iných kryptomien?

Bitcoin Cina
Zdroj: Pixabay.com (RABAUZ)

Čínske regulačné orgány sa nedávno vyjadrili, že všetky transakcie a ťažba kryptomien sú nezákonné, čo je doposiaľ najsilnejší zákrok krajiny voči menám, ktoré nie sú vydávané vládou. Čínska ľudová banka vo vyhlásení uviedla, že takéto zásahy z ich strany sú nevyhnutné na zachovanie národnej bezpečnosti a sociálnej stability. Transakcie súvisiace s kryptomenami budú považované za nezákonnú finančnú aktivitu a to vrátane služieb poskytovaných prostredníctvom zahraničných búrz.

Oficiálne prezentované dôvody zahŕňajú ochranu spotrebiteľa, podvodné používanie a obavy o životné prostredie. Čínska agentúra pre plánovanie hospodárstva nedávno tiež poukázala na to, že zastavenie ťažby Bitcoinov je naliehavou úlohou, ak sa majú dosiahnuť emisné ciele.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čína sa proti kryptomenám snaží bojovať už dlhé roky

Snaha Číny obmedzovať kryptomeny a obchodovanie s nimi siaha až do roku 2013, kedy na jeseň Čína zakazuje bankám po prvýkrát manipulovať s bitcoinovými transakciami. O štyri roky neskôr, v zime 2017 práve v období rozmachu kryptomien, Čína tvrdí, že vyšetruje manipuláciu s trhom a pranie špinavých peňazí prostredníctvom Bitcoinu. V tom istom roku sú kryptoburzy v Číne zakázané a občania tento zákaz do značnej miery obchádzajú pomocou offshore búrz a obchodovania peer-to-peer. Píše portál qz.com.

Na jeseň 2019 prichádzajú prvé pokusy o zamedzenie fungovania kryptomien v krajine, no Čína nakoniec svoj zámer nepresadí do praxe a až začiatok jesene tohto roka reálne prináša spomínaný zákaz všetkých transakcií s kryptomenami.

Budúcnosťou krajiny je vlastná digitálna mena Jüan

Napriek tomu, že Čína robí všetko preto, aby zabránila používaniu Bitcoinov, pustila sa aj do plnohodnotnej kampane na podporu používania svojej digitálnej meny a to do digitálneho Jüanu. Táto digitálna mena centrálnej banky predsa nemôže prosperovať, ak ľudia namiesto toho používajú Bitcoiny.

Otázkou však je, prečo Čína potláča kryptomeny, ake je napríklad Bitcoin a ďalšie. Zatiaľ, čo oficiálne vyjadrenia sa nesú v duchu ochrany spotrebiteľa, tak neoficiálny dôvod môže byť v skutočnosti úplne iný. Kontrola nad peniazmi znamená kontrolu nad transakciami, finančnými inštitúciami a v konečnom dôsledku aj nad celým hospodárstvom, čo práve Jüan umožňuje. Píše portál seekingalpha.com. Digitálny Jüan však nie je kryptomena v tom pravom slova zmysle, ale skôr to je len forma digitálnych peňazí, ktorá stojí na dvoch pilieroch, počínajúc centrálnou bankou a potom finančnými inštitúciami. Inými slovami, nejde o decentralizovanú menu, ako je napríklad Bitcoin. Nakoniec, aj keď digitálny Jüan nie je sám o sebe kryptomenou, bude do systému implementovaný pomocou technológie blockchain a to vďaka šifrovaciemu algoritmu. Číňania okrem toho, že umožnia krajine úplnú kontrolu nad svojim hospodárstvom, dúfajú, že digitálny Jüan bude schopný posilniť medzinárodný obchod mimo dolárového systému, najmä so susednými regiónmi a krajinami.

Blíži sa koniec kryptomien? Výhody technológie blockchain sú príliš veľké na to, aby boli nevyužité

Otázkou však je, či sa Číne podarí presadiť digitálny Jüan aj mimo svojej krajiny. Kryptomeny, ako je napríklad Bitcoin, Ethereum a ďalšie, sa tešia veľkej obľube a to najmä v krajinách, kde národná mena nie je tak stabilnou a transakcie sú častokrát sprevádzané problémami. Ide napríklad o krajiny, ako je Vietnam, Nigéria a ďalšie. Bitcoin pre nich funguje ako zdroj ochrany pred znehodnocujúcimi sa menami, lacný spôsob odosielania peňazí do zahraničia a dokonca aj spôsob, ako nakupovať veci na miestach, kde je Bitcoin akceptovaný a ich domáce meny nie. Rovnako však digitálne zlato je čoraz častejšie využívané aj v rozvinutých krajinách. Ide napríklad o krajiny, ako sú Filipíny, či El Salvador, kde je Bitcoin dokonca národnou menou.

Je preto nepravdepodobné, že digitálne meny, kryptomeny, hoci dnes kolíšu, tak aj napriek brojeniu sa Číny, že by sa blížil ich koniec. Jediným spôsobom, ako by Čína mohla Bitcoiny a ďalšie digitálne zlato nejako poraziť, je, ak ho digitálny Jüan nejakým spôsobom nahradí. Je to však vysoko nepravdepodobné. Krása kryptomien a blockchainu spočíva v tom, že sú „slobodné“ a vo veľkej miere anonymné a decentralizované, čo Jüan s dnešnými parametrami, nie je.

V každom prípade, jedna vec je nepopierateľná, konvenčné fiat meny a finančné systémy na východe, ale i na západe, budú musieť prejsť významnými zmenami, aby držali krok s Bitcoinmi. Výhody technológie blockchain sú príliš veľké na to, aby boli nevyužité, aj keď ohrozujú tých, ktorí sú pri moci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre