SpravodajstvoVeda a výskum

Monštruózna čierna diera J2157* pohltí denne extrémne množstvo hmoty, ktoré si len ťažko dokážeme predstaviť

J2157* patrí k najväčším vesmírnym monštrám, aké vedci objavili

Jedna z najväčších známych čiernych dier pohltí za jeden deň hmotu, ktorá sa rovná približne hmotnosti nášho Slnka.

Samotná čierna diera je 8-tisíc krát hmotnejšia, než čierna diera v strede našej galaxie. Zároveň ide o najrýchlejšie rastúcu čiernu dieru vo vesmíre. Pre porovnanie, ak by naša čierna diera, Sagittarius A*, rástla rovnako rýchlo, pohltila by dve tretiny hviezd v Mliečnej dráhe. Prvýkrát bola objavená v roku 2018, uprostred galaxie J2157. Vtedy sa jej hmotnosť pohybovala okolo 20-miliárd solárnych más, píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odvtedy astronómovia urobili nové pozorovania. Nielenže dnes už má hmotnosť 34-miliárd Sĺnk, jej horizont udalostí má v priemere až 670 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: 1 astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka.). Pre porovnanie, Pluto sa nachádza vo vzdialenosti 39.5 astronomických jednotiek. Oblasť heliopauzy, kde už nie je Slnko dostatočne silné na to aby tlačilo proti medzihviezdnemu vesmíru, sa nachádza vo vzdialenosti 100 kozmických jednotiek. Vyplýva z toho, že horizont udalostí je v prípade čiernej diery J2157* viac ako 5-krát väčší, než Slnečná sústava.

J2157 nie je najväčšie monštrum, akú sa podarilo vedcom objaviť. Ultramasívna čierna diera, s hmotnosťou 40-miliárd solárnych más sa nachádza v strede galaxie Holm 15A. Úplné prvenstvo však získava TON 618, ktorá sa dostáva až na 66-miliárd solárnych más. J2157* je však kategóriou samou o sebe. Vedci tvrdia, že J2157* existovala ešte keď bol vesmír v plienkach.

„Je to najväčšia čierna diera, ktorá existovala v ranných obdobiach vesmíru,“ hovorí astronóm Christopher Onken.

Objav tejto čiernej diery prináša nové výzvy pre kozmologické modely. Vznik tak enormného objektu si vyžaduje veľa času a veľa hmoty. Preto sa vedci snažia prísť na to, ako dokázala čierna diera J2157* tak rýchlo narásť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close