SpravodajstvoVeda a výskum

Mohlo by ľudstvo v budúcnosti osídliť Europu, jeden z mesiacov Jupitera?

Ide o jeden z ľadových mesiacov, ktorý by mohol mať pod povrchom oceán

Jeden z mesiacov Jupitera, Europa, je na našej oblohe len drobnou bodkou svetla, ktorá je v porovnaní s inými, oveľa jasnejšími hviezdami, pomerne nevýrazná. Zároveň je to najmenší mesiac, ktorý bol objavený Galileom v roku 1610. Až koncom 19. storočia sa podarilo odhaliť jeho priemer, ktorý má približne 3100 km.

S príchodom 60. rokov minulého storočia sa prostredníctvom spektroskopie podarilo odhaliť, že Europa nie je len tak hocijakým mesiacom. Zistilo sa, že jej povrch je pokrytý ľadom a tak sa začali dávať dokopy prvé vedecké misie. Otázka, ktorú sa pýta YouTube kanál Insane Curiosity znie, či by sme dokázali kolonizovať Európu.

Po prvýkrát mohli astronómovia pozorovať Europu zblízka v roku 1979, vďaka preletu vesmírnej sondy Voyager 2. Už od začiatku si vedci všímali niečo zvláštne, a to, že na povrchu nenašli takmer žiadne krátery. Pár sa ich objavilo, avšak nebolo ich toľko, ako si astronómovia predstavovali na mesiaci, ktorý nemá takmer žiadnu atmosféru. Namiesto toho boli objavené akési ryhy, ktoré niekedy končili náhle a naznačovali, že povrch mesiaca mohol byť nejak natrhnutý.

Výnimočný mesiac

Postupom času výskumy odhalili, že je mesiac geologicky aktívny a jeho povrch mohol byť pozmenený vďaka určitým procesom. Vedci zároveň začali teoretizovať o tom, že hlboko pod povrchom by sa mohol nachádzať obrovský oceán. Tieto dohady potvrdila sonda Galileo, ktorá prelietala nad mesiacom od roku 1995.

Objavilo sa ešte niekoľko výskumov, ktoré priniesli nové informácie o mesiaci, no postupom času záujem o Europu pomaly klesal a všetky misie sa zrušili. Našťastie existuje úplne nová misia americkej NASA, Europa Clipper, ktorá by mala odštartovať niekedy v roku 2025. K Jupiteru by sa mala dostať koncom tohto desaťročia a neskôr sa ku nej pripojí misia Európskej vesmírnej agentúry. Obe misie budú mať za úlohu preskúmať ľadové mesiace Jupitera a zistiť, či sú na ich povrchu vhodné podmienky pre ľudskú základňu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close