Mohla to byť najhoršia udalosť v histórii vesmírneho priemyslu: Odpálenie ruského satelitu ohrozilo ISS

15. novembra Rusko odpálilo jeden zo svojich starých satelitov. Trosky ohrozili astronautov na palube ISS.

Explozia ISS_vesmirna stanica
Zdroj: unsplash.com (Norbert Kowalczyk) ,toppng

Ruská armáda nedávno odpálila jeden z vlastných satelitov. Explózia vytvorila na obežnej dráhe množstvo trosiek, ktoré ohrozili nielen iné satelity, ale aj astronautov na vesmírnej stanici ISS, píše portál IFL Science.

Raketa zničila jeden zo starých ruských satelitov, Cosmos 1408, 15. novembra. Satelit sa na obežnej dráhe nachádzal od roku 1982. Následkom explózie vznikol oblak materiálov, ktorý by v budúcnosti mohol vyvolať kaskádu ďalších zrážok. Problém vesmírneho odpadu sa stáva čoraz vážnejší a reťazová reakcia, ktorá by mohla vzniknúť zrážkou vesmírneho odpadu s iným satelitom, by mohla spraviť z obežnej dráhy Zeme nebezpečné miesto.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V ohrození bola aj ISS, už druhýkrát za krátku dobu. Pred týždňom musela stanica vykonať núdzový manéver, aby sa vyhla troskám satelitu Fengyun-1C. Išlo o čínsky satelit, ktorý bol zničený v roku 2007.

„Je takmer nemysliteľné, že by Rusko ohrozilo nielen amerických, ale aj svojich vlastných astronautov, ktorí sa v tom čase nachádzali na palube ISS,“ vyjadril sa administrátor americkej NASA, Bill Nelson.

Obežná dráha Zeme je preplnená tisícmi satelitov, či už funkčných, alebo nefunkčných. K tomu sa pridávajú milióny drobných úlomkov – vesmírneho odpadu. Medzi odpad sa však nerátajú len trosky po explóziách, ale aj náradie, ktoré bolo omylom vypustené do vesmíru, alebo drobné úlomky farby. Na obežnej dráhe sa všetko pohybuje vysokými rýchlosťami, a tak môže aj malý kus napáchať veľké škody.

Bude naša obežná dráha plná odpadu?

Reálnou hrozbou sa pomaly stáva aj Kesslerov syndróm. Je to situácia, kedy je určitá výška na obežnej dráhe tak zaprataná, že jeden náraz vyvolá reťazovú reakciu ďalších nárazov. Výsledkom je extrémne množstvo nových úlomkov, ktoré drasticky zvyšujú riziko ďalších kolízií.

Experti upozorňujú, že z odpálenia satelitu Cosmos 1408 sa mohla ľahko stať najhoršia udalosť v histórii ľudstva, spojená s vesmírnym odpadom a znečisťovaním obežnej dráhy Zeme. Cosmos 1408 vážil 2 200 kg, zatiaľ čo satelit Fengyun-1C vážil len 880 kg.

Problém je, že zo satelitu Fengyun-1C vzniklo 2000 úlomkov, dosť veľkých na to, aby sme ich mohli sledovať. Spojené štáty tvrdia, že doteraz identifikovali 1 500 úlomkov zo satelitu Cosmos 1408. Toto číslo však takmer určite bude rásť.

Ruský satelit sa nachádzal vo výške, pohybujúcej sa od 645 do 679 km. V tejto výške odpor vzduchu stále ovplyvňuje obežnú dráhu úlomkov. Tá bude postupne klesať, dokým úlomky nezasiahnu vrchné časti atmosféry a nezhoria. Nikto ale nedokáže povedať, kedy sa to stane.

„Všetci hovoria, že sa obežná dráha úlomkov rozpadne rýchlo. Ak by to znamenalo pár hodín, o nič by nešlo, no tento proces môže trvať aj niekoľko desaťročí,“ vysvetľuje Alice Gorman.

Gorman dodáva, že aj projekty, ako napríklad Starlink sú vesmírnym odpadom ohrozené, no zároveň zvyšujú šance, že sa Kesslerov syndróm stane realitou. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre