Modul OSIRIS-REx priniesol úžasné zábery z asteroidu Bennu. Už čoskoro sa pokúsi o zber materiálu z jeho povrchu

Prvý ostrý pokus modulu OSIRIS-REx sa uskutoční 25. augusta

Titulka Bennu
Zdroj: youtube.com

Vesmírny modul americkej vesmírnej agentúry NASA, OSIRIS-REx (pozn. redakcie: Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) sa momentálne nachádza pri asteroide Bennu a pripravuje sa na odber pôdy.

Aby vedci zvýšili svoje šance na úspech misie, vyskúšali s modulom niekoľko cvičných manévrov. Každý jeden priniesol modul bližšie k povrchu a následne sa vrátil späť na obežnú dráhu okolo asteroidu. Nakoniec sa modul pokúsi nakrátko zosadnúť na povrch a odobrať vzorku horniny. Posledný manéver, ktorý modul vykonal sa nazýval „checkpoint.“ Checkpoint dostal modul do výšky 70 m nad povrchom, píše sciencealert.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tento obrázok ukazuje vzorkovacie rameno kozmickej lode OSIRIS-REx – nazývané mechanizmus naberania vzoriek pomocou Touch-and-Go (TAGSAM) – a asteroid Bennu počas kontrolného stanovišťa misie. Vzorka Nightingale je viditeľná vľavo od rámu obrázka, ktorý sa nachádza v relatívne jasnej a tmavej škvrne. Snímka bola nasnímaná kamerou SamCam na kozmickej lodi OSIRIS-REx NASA 14. apríla zo vzdialenosti 70 metrov (230 ft), čo je najbližší doteraz zachytený obraz Bennu. Zorné pole je 24 metrov. Svetlý obdĺžnikový balvan na južnom okraji kráteru (vľavo dole) je napríklad 2,3 metrov dlhý, čo je približne veľkosť dverí. Hlava TAGSAM má šírku 0,3 m. Keď bol obrázok nasnímaný, kozmická loď bola nad severnou pologuľou a smerovala SamCam priamo nadol.“ píše sa na stránkach misie.

OSIRIS-REx je od Zeme ďaleko a celá operácia bude tým pádom prebiehať automaticky. Posledný manéver sa nazýval chceckpoint preto, lebo v tejto výške systémy skontrolujú polohu a rýchlosť, a podľa toho prispôsobia svoju dráhu na povrch. Počas tohto manévru sa podarilo vesmírnej agentúre zachytiť množstvo záberov pristávacieho miesta. Tieto fotografie sú uskladnené na palube modulu.

Keď príde čas na ostré pristátie, OSIRIS-REx porovná zábery uložené v systéme s tým, čo vidí kamera v reálnom čase. Podľa toho sa pokúsi modul pristáť na povrchu. Počas zberu horniny modul nedosadne úplne na povrch, ale bude sa vznášať tesne nad ním a dolu sa spustí špeciálny nástroj na zber pôdy. Cieľom je zozbierať 60 gramov materiálu.

Ak by prvý pokus nevyšiel, modul má dostatok paliva na niekoľko opakovaných pokusov. Samotný nástroj na zber materiálu funguje tak, že pomocou dusíka uvoľní drobné čiastočky regolitu, ktorý sa následne dostane do zbernej nádoby. Samotný prístroj má dostatok dusíka na tri pokusy.

Prvý ostrý pokus modulu OSIRIS-REx sa uskutoční 25. augusta. Ak všetko bude prebiehať tak ako má, modul sa vráti na Zem 24. septembra 2023

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre