Modul BepiColombo, ktorý mieri k Merkúru, zachytil na svojej ceste úžasné zábery Zeme

Počas dramatického preletu popri našej planéte zachytil dychberúci pohľad

vesmír
Zdroj: pixabay.com

Misia Európskej vesmírnej agentúry, BepiColombo, ktorá má namierené k Merkúru odštartovala už v roku 2018, no stále sa drží v blízkosti Zeme. Nie však na dlho. Za chvíľu nás opustí, no ešte predtým stihol modul zhotoviť dychberúce zábery našej planéty.

Na nich môžete vidieť našu Zem medzi anténou a magnetometrom modulu. Prelet popri našej modrej planéte sa však neobišiel bez napínavých momentov. Modul sa totižto spolieha na solárnu energiu a pri prelete okolo Zeme musel istý čas stráviť v jej tieni. Vedci sa na to dôsledne pripravili a uistili sa, že je modul plne nabitý tesne pred manévrom. Ten sa uskutočnil 10. apríla a prebehol bez problémov, píše sciencealert.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
BepiColombo
Zdroj:ESA

Teraz je modul na trajektórii k našej domovskej hviezde a k najbližšej planéte od nej. Zem nebola jedinou planétou, okolo ktorej bude musieť modul preletieť. Najprv sa obtočil okolo Zeme, teraz má namierené k Venuši, kde strávi nejaký ten čas a následne bude cestovať priamo k Merkúru. Okolo neho obehne šesťkrát, než nakoniec skončí na jeho obežnej dráhe.

Zložité manévre

Tieto prelety sú kritické, pretože pri štarte sa modul BepiColombo  pohyboval rýchlosťou Zeme na jej obežnej dráhe, čo je 29,78 km/s. Na to, aby úspešne skončil pri Merkúri musí dosiahnuť jeho orbitálnu rýchlosť, čo je 47,36 km/s. Na to aby sa tak stalo si musí modul „požičať“ energiu zo samotných planét.

BepiColombo
Zdroj: ESA

Keď sa BepiColombo dostane k Merkúru, rozdelí sa na dve samostatné sondy, Mercury Planetary Orbiter a Mercury Magnetospheric Orbiter. Obe sa pokúsia rozlúštiť niekoľko hádaniek, týkajúcich sa najbližšej planéty pri Slnku. Jedna z nich je napríklad vznik slabého magnetického poľa a atmosféry, ktorú planéta má.

Bude to ale dlhá cesta, BepiColombo má naplánovaný prílet k Merkúru v decembri 2025. To zároveň ukazuje, ako býva cesta k vnútorným planétam zložitejšia a že manévre zahŕňajúce iné planéty sú oveľa zložitejšie, než sa predpokladá.

Zroj: esa

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre