Moderné technológie a psychohygiena: Ako si udržať zdravú myseľ i pri používaní inteligentných zariadení? Tieto tipy neprehliadnite!

Psychohygiena pri moderných technológiách je dnes pomerne zanedbávaná. Pozrite sa, ako sa z inteligentných zariadení "nezblázniť".

Zavislost na smartfone
Zdroj: flickr.com (Marco Verch Professional) (CC BY 2.0)

Keď sa rozprávame o bezpečnosti pri používaní moderných technológií ako sú smartfóny či počítače, častokrát myslíme len na bezpečnosť pred krádežou či ochranu našich osobných údajov. Tuto to však nekončí a dbať by sme mali i na naše mentálne zdravie. Psychohygiena je dnes rozšíreným pojmom, ktorému sa venuje množstvo odborníkov i špecialistov. A veľmi úzko súvisí i s používaním technológií, keďže s nimi trávime množstvo nášho voľného i pracovného času. Ako si však držať odstup od moderných technológií natoľko, aby sme vyvážili čas s nimi i bez nich? Pozrite sa na to spolu s nami.

Obmedzenie notifikácií nášho smartfónu

Určite to poznáte aj vy. Len svoj smartfón odložíte a už vás otravujú rôzne notifikácie zo sociálnych sietí či rôzne maily. Aj vy potrebujete odpočinok a čas len sami pre seba. Preto vám odporúčame svoje notifikácie u nepotrebných aplikácií úplne deaktivovať a nebudú vás vôbec rušiť. Vyskúšajte si aj vy niekedy život bez notifikácií a uvidíte, že sa vám hneď ľahšie dýcha. Vyhraďte si tiež čas, kedy na správy či maily budete odpovedať a počas doby bez notifikácií svoje maily či sociálne siete úplne ignorujte. Veď ani vaša pracovná doba nie je 24/7.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skryte si váš smartfón vo chvíli, keď ho nepotrebujete

Možno vám toto pravidlo príde zvláštne, no je naozaj efektívne. Psychohygiena spočíva i v tom, že sa viete sústrediť na prácu, ktorú aktuálne potrebujete spraviť a nebudete zamestnávať svoju myseľ nepotrebnými úlohami. S nimi súvisí i kontrolovanie nášho smartfónu, keď ho máme na očiach a máme stále pocit, že nám niečo uniká. I s vypnutými notifikáciami vás totiž vaše zariadenie vie rozptylovať a vy sa potom môžete cítiť viac pod tlakom, ako obyčajne. Nechajte si teda váš smartfón napríklad vo vedľajšej miestnosti či v zásuvke.

Skúste offline dni

Poznáte ten pocit, kedy ste z celého internetového sveta úplne unavení? Skúste si vziať voľno od technológií a vyskúšajte offline deň. Vďaka tomuto sa vaša psychohygiena zvýši, vy si môžete usporiadať myšlienky a možno si i trochu oddýchnuť. Skúšajte nové veci a nenechajte sa rozptylovať správami či novinkami z vášho zariadenia. A ako často by ste si takýto offline deň mali dať? Odporúča sa vyhradiť si aspoň 14 dní z roka na takúto očistu, kedy si tieto dni môžete rozdeliť do niekoľkých úsekov.

Obmedzte sociálne siete

Sociálne siete sú skvelým zdrojom informácií, noviniek, zábavy i komunikácie. Dnešná moderná doba je nastavená tak, že len málokto nemá vytvorený žiadny profil na sociálnej sieti a aktívne ho nevyužíva. Aj od nich si však občas treba odpočinúť a minimálne obmedziť čas na nich strávený. Ľahko sa totiž viete dostať do informačnej bubliny, kedy sa ku vám budú dostávať len informácie jedného druhu a vaše obzory budú značne okresané. Skúste si teda vziať informácie z viacerých zdrojov a neuzavrieť sa len v kruhu jednej sociálnej siete.

Práca s pozitívnou psychológiou – čo to znamená?

Jedným z častých výrazov spájaných s psychohygienou je i práca s pozitívnou psychológiou. O čo vlastne ide? Je to súbor drobných techník, ktoré môžu mať veľký vplyv na to, ako sa cítime. Obklopujte sa teda pozitívnymi myšlienkami, majte pozitívne ciele a čas odpočinku taktiež nie je strávený márne. Keby ste si teda teraz mali spomenúť na všetky pozitívne veci, ktoré vás upokoja, aké by to boli? Kedykoľvek sa budete cítiť príliš ovplyvnení technológiami, skúste sa zastaviť a len premýšľať nad pozitívnymi vecami.

Skúste sa sústrediť len na to, čo naozaj potrebujete

Ak sa chcete opäť dostať do stavu svojej digitálnej rovnováhy, skúste zo svojej hlavy naozaj vytesniť všetko, čo nepotrebujete. Zapíšte si všetko, čo potrebujete v daný deň spraviť, naplánujte si svoj deň a neprokrastinujte u sociálnych sietí. Pretože ako všetci vieme, technológie sú dobrým sluhom, ale zlým pánom.

Poznáte nejaké ďalšie typy pre nájdenie pokoja od rýchleho sveta technológií? A ako sa prejavuje psychohygiena spojená s technológiami u vás? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre