SpravodajstvoVeda a výskum

Mobilný mikrovlnný systém Leonidas sľubuje, že v prípade hrozby zlikviduje celý kŕdeľ dronov

Prístroj Leonidas na testoch prekvapil pozoruhodnými výsledkami.

Startupová spoločnosť Epirus, sídliaca v americkom Los Angeles, prišla s nápadom, ako sa krajiny môžu ubrániť pred útokom roja dronov, píše portál Futurism. Riešenie sa podľa nich ukrýva v lúčoch vysoko energetických mikrovĺn.

Epirus svoju novú zbraň pomenovalo Leonidas a podľa ich slov sa má zmestiť na korbu pickupu. Prístroj dokáže vysielať silné mikrovlny, ktoré „zostrelia“ nepriateľské drony z oblohy. Spoločnosť ale pracuje na ešte menšom zariadení, ktoré by mohlo byť držané v rukách.

„Naše prístroje umožňujú rozšíriť, alebo zúžiť lúč žiarenia, ktoré vyradí nepriateľské ciele,“ vyjadril sa Leigh Madden, generálny riaditeľ spoločnosti Epirus.

Na demonštrácii prístroja, ktorá sa odohrala na začiatku tohto roka, dokázali vyradiť až 66 cvičných dronov. V niekoľkých prípadoch sa im podarilo vyradiť viac dronov naraz. Zariadenie Leonidas používa vysielače z nitrid gália, ktoré by ste mohli nájsť aj v súčasných 5G vysielačoch. Najdôležitejším parametrom zariadenia je presnosť. Ak by zbraň minula, mohla by spôsobiť poškodenie elektrických sietí, alebo vážne poškodenie elektrických zariadení obyvateľov.

Hrozba budúcnosti?

V súčasnej dobe je použitie dronov v spoločnosti čoraz rozšírenejšie. Používa ich nielen armáda, ale svoje uplatnenie nájdu aj pri rozvoze jedla. S čoraz narastajúcim počtom dronov na oblohe sa objavujú aj nové spôsoby, ako ich dostať z oblohy preč.

Drony môžu v budúcnosti predstavovať hrozbu a  vyjadril sa tak aj americký publicista, Tyler Rogoway, ktorý prišiel s pomerne zvláštnou, no zaujímavou teóriou. V nej spojil práve drony a celosvetový fenomén objektov UFO. Tvrdil, že záhadné svetlá sú v skutočnosti drony, ktoré vyslala nepriateľská krajina na územie Spojených štátov. Zároveň tvrdí, že ošiaľ okolo mimozemšťanov a fenoménu UFO poskytuje dronom ideálne krytie.

Záhadné drony sa objavili ale aj v roku 2019, kedy leteli okolo lodí amerického námorníctva. Podľa slov armádnych príslušníkov tieto drony leteli príliš rýchlo na to, aby išlo o civilné drony. Zaujímavosťou je, že záhadné hlásenia neprichádzali len zo Spojených štátov, ale aj iných krajín sveta. Momentálne však nikto nevie, čo boli záhadné stroje zač. Na prípade pracuje špeciálna jednotka, ktorá sa špecializuje na podobné prípady.

Americká vláda sa však vyjadrila, že momentálne nič nenaznačuje tomu, že by záhadné pozorovania dronov mali niečo spoločné s mimozemskými civilizáciami. Nová zbraň Leonidas by tak v budúcnosti mohla byť veľmi užitočná. Nie len v prípade nevysvetliteľných dronov, lietajúcich nad americkými vojnovými loďami, ale napríklad aj v prípade, aký sa odohral v roku 2018. V dobe od 19 do 21 decembra boli zrušené stovky letov, kvôli pozorovaniu dronov nad letiskom Gatwick, blízko Londýna.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close