TECHNOLÓGIE

Mobilné telefóny v slovenských e-shopoch v prvom polroku zlacneli o 8 %, notebooky a tablety, naopak, zdraželi

Stabilne klesajú tiež ceny pamäťových kariet, zákazníkom sa preto oplatilo s nákupom počkať. Naopak, notebooky a tablety zdraželi. Vyplýva to z výsledkov merania služby Karsa Monitor, ktorá analyzuje ceny tovaru v internetových obchodoch. Mobily tento rok počas prvých šiestich mesiacov zlacneli priemerne o 20 eur.

„Ich ceny prudko padali najmä v januári a februári, teda v období povianočných zliav. Klesajúci trend však bolo možné registrovať v priebehu celého polroku,“ uviedol Michal Ježek, riaditeľ Karsa Technologies ktorá ponúka prevádzkovateľom e-shopov moderný cloudový nástroj Karsa Monitor pre analýzu cien produktov v reálnom čase.

Stabilný pokles cien odborníci zaznamenali v prípade pamäťových kariet. V porovnaní s januárovými cenami, ktoré boli v priemere 80 eur, tento tovar zlacnel na júnovú úroveň 60 eur.

„Aj tu sa zákazníkom oplatilo počkať a mohli ušetriť až 20 eur za kus. V percentuálnom vyjadrení to znamenalo dvadsaťpäťpercentné zlacnenie,“ uviedol Ježek.

Opačný trend bolo možné registrovať pri notebookoch a tabletoch, ktoré, naopak, zdraželi. V tejto kategórii bola priemerná cena predaného tovaru v slovenských e-shopoch v januári 703 eur. V júni ale dosiahli vrchol a ceny sa vyšplhali na 730 eur. Ceny tohto tovaru ale rástli aj v susednej Českej republike, kde svoje maximum dosiahli už v máji.

Podľa analytika spoločnosti Akcenta Miroslava Nováka je spotrebná elektronika dlhodobo tovarom, kde vyššia kvalita a lepšie technológie výrazne predbiehajú cenu.

„Medzi výrobcami je tiež veľká konkurencia a nie je sa preto čomu diviť, že v elektronike panuje dlhodobá deflácia, kedy je možné za nižšiu cenu kúpiť kvalitnejší výrobok,“ uviedol Novák.

V prvej polovici tohto roku sa podľa odborníkov do cien elektroniky síce premietol silný kurz amerického doláru, ale ani to nestačilo na to, aby elektronika pre spotrebiteľa zdražela.

„Ceny v prvej polovici roka mierne vzrástli v prípade výrobcov počítačov a elektronických a optických prístrojov. Naopak, v prípade výrobcov elektronických súčiastok a komunikačných zariadení ceny v prvej polovici roku mierne klesli,“ uviedol Novák. Podobný cenový vývoj podľa neho môžeme v prípade elektroniky očakávať aj v druhej polovici roka. „Elektronika ťahúňom inflácie rozhodne nebude,“ dodal Novák.

O Karsa Techonologies

Karsa Technologies ponúka najmodernejšie cloudové riešenie pre online analýzu cien internetových predajcov. Spoločnosť monitoruje širokú škálu tovaru v stovkách obchodov v Európskej únii a v Rusku. V roku 2014 firme predstavila analytický nástroj Karsa Monitor, ktorý umožňuje prevádzkovateľom e-shopov a distribútorom detailne sledovať a analyzovať cenovú politiku konkurencie a reagovať tak na zmeny na trhu. Pomocou dôkladnej analýzy dát tak Karsa Technologies pomáha svojim zákazníkom so strategickým plánovaním a prispieva k zvýšeniu ich zisku.

Zdroj: tlačová správa spoločnosti  Karsa Techonologies

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close